Okuma Süresi: 5 dakika

Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilecek 7 Özellik!

Robot süpürge alırken bu 7 özelliğe dikkat edin, temizliğin en büyük yardımcısı akıllı süpürgenizi uzun yıllar kullanın.

Gelişen ve değişen teknolojiyle beraber kullanımı yaygınlaşan robot süpürge modelleri süpürme ve silme işlerini daha pratik hale getirdi. Bunun yanın sıra temizliği tamamen kendi başına yaptığı için kullanıcılarına zaman da kazandırdı.

Her ne kadar ilk robot süpürge 2000’li yılların başında üretilmiş olsa da ülkemizde yaklaşık 10 yıl sonra satışa sunulan akıllı robotlar son dönemlerde neredeyse her evde yerini aldı.

Robot süpürge modelleri hem kullanım kolaylığı hem de ev içerisinde fazla yer kaplamamaları sebebiyle kullanıcılarına büyük kolaylık sağlar. Ayrıca bu süpürgelerin kablo, fiş, çekme kuvveti gibi ekstra aparatları ya da kullanım gereksinimleri olmadığı için pratik kullanıma sahiptir.

Robot Süpürge Nedir?

Robot süpürge, bir şarjlı süpürge modelidir. Ortamda koşullara kolaylıkla uyum sağlayan robot süpürgeler sayesinde temizlik yapmak için harcadığınız vakitten büyük oranda tasarruf sağlarsınız. Her türlü zeminde rahatlıkla kullanabileceğiniz robot süpürgeler, özellikle evcil hayvanlarınızın tüylerini toplamakta çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Son teknolojik cihazlar olan robot süpürge modelleri, kablo derdini ortadan kaldırır. Çalışma prensibi olarak elektrikli süpürgelerle benzer olan robot süpürgeler, haritalandırma sistemleri sayesinde tüm evi tarar ve temizliği insan gücüne ihtiyaç olmadan, kendi başına tamamlar.

Robot Süpürge Özellikleri Nelerdir?

Temizlik için harcanan zamandan tasarruf sağlayan akıllı robot süpürge modelleri, her türlü zeminde rahatlıkla kullanılabilir.

 • Akıllı navigasyon sistemine sahip olan bu süpürgeler, özellikle evcil hayvan sahibi kullanıcılar için evlerinde fazlasıyla kolaylık sağlar ve önerilir.
 • Daire formuyla her köşeye rahatlıkla ulaşan yardımcılar, uzaktan kumanda sistemiyle kontrol edilebilir ve düşük sesle çalışır.
 • Boyutu küçülürken işlevsel anlamda yeni donanımlar kazanan akıllı süpürge robotu modelleri kullanıcılarına ev temizliğinde devrim niteliğinde bir değişim olanağı sağlamıştır.
 • Temizlenecek odaları ayrı ayrı dolaşma, süpürgeyi taşıma, sıkışık bölgelerdeki tozlara ulaşma ve daha farklı zahmetlere çözüm üreten SUNNY robot süpürge modelleri, yüksek çekim gücü ve kendi kendine süpüren özelliği sayesinde temizliği tamamen otomatik bir hale getirir.
 • Temizliğe ihtiyacı olan yerleri tespit eden, şarjı bitmeden istasyonuna geri dönen, toz toplama sepeti dolduğunda uyarı veren yeni nesil teknolojilere sahip robot süpürgeler, ortalama 2-3 saatlik çalışma performansına sahiptir.
 • Halı, düz ve sert zeminlerde üstün performans gösteren robot süpürgeler, su sızıntısını önleyen güçlü donanım yapısına sahiptir.

Zamanlama özellikleri sayesinde evde olmadığınız zamanlarda istediğiniz saatte çalışabilen, temizlik bittiğinde veya şarjı azaldığında istasyonuna dönen akıllı robot süpürgeler, kullanıcılara büyük kolaylık sağlar.

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Temizliğe önem göstermenize rağmen bazen yaşam alanınızı toplamanızın gözünüzde büyüdüğünü, hatta bazı günlerde bunun için vakit yaratmakta zorlandığınızı biliyoruz.

Eğer siz de robot süpürge almayı planlıyor fakat robot süpürge seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini konusunda bilgi sahibi değilseniz bu yazımız tam olarak size göre.

 • Kullanım Alanı

Bazı akıllı robot süpürgeler sadece sert, halısız zeminde süpürme yaparken bazılarıysa hem halı zeminde hem de sert zeminde süpürme işlemini gerçekleştirebilir. Sunny akıllı robotların süpürgelerin büyük çoğunluğu iki farklı zemine de uygun şekilde üretilmiş biçimdedir. Fiyat performans araştırırması yaparken iki zemine de uygun olcak ürünleri seçmenizde fayda var.

 • Emiş Gücü

Emiş gücü manuel süpürgelerde olduğu gibi akıllı robot süpürgelerde de önemli kriterler arasında yer alır. Robot süpürgelerin emiş gücü genelde 2000-4000 Pa arasındadır. Bunlarla beraber nadir de olsa 400 Pa gibi çok düşük ve 12.000 Pa gibi çok yüksek emiş gücü olan robot süpürge modelleri de mevcuttur.

 • Çalışma Süresi

Akıllı robot süpürgelerin en önemli konularından biri de çalışma süreleridir. Geniş bir eve sahipseniz kısa sürede çalışan bir makine bütün evi süpürmeden şarj istasyonuna geri dönüş sağlayacaktır. Bu cihazı tercih etmeden önce ürünü kullanacağınız yerin genişliğine dikkat ederek ilerlemekte fayda var.

 • Pil Kapasitesi

Pil kapasitesi tabii ki çalışma süresiyle beraber doğru orantılıdır. Akıllı robotların ortalama pil kapasitesi 2500-3200 mAh arasında değişiklik göstermektedir. Ancak yeni model robot süpürgelerde pil kapasitesi 5200 mAh’a kadar çıkmış konumdadır. Ayrıca dipnot verecek olursak pil kapasitesi fazla olan bir makine, kullanıcısına her zaman daha fazla avantaj sağlayacaktır.

 • Şarj Süresi

Akıllı robot süpürgelerde ortalama şarj süresi 2-6 saat arasındadır. Ancak temizlik yapmadığı süre boyunca kendi istasyonunda hareket etmeden durduğu için robot süpürgeniz zaten süpürme işlemine full şarj ile başlayacak ve şarj olmak için bolca vakti olacaktır. Bu yüzden şarj süresinden ziyade çalışma süresi daha çok önem vermemiz gereken konular arasındadır.

 • Otomatik Şarj

Şarj ve batarya konusu toplu olarak değerlendirilmesi gereken detaylar arasındadır. Otomatik şarj da bunlardan biridir. Temizlik yapıldığı sırada şarjı biten akıllı robot süpürgenin istasyonuna dönüp kendini otomatik şarj etmesi, cihazın avantajlı yönleri arasında yer alır.

 • Ses Seviyesi

Robot süpürgeler genellikle standart süpürgelere göre daha sessiz çalışma özelliğine sahiptirler. Akıllı robot süpürgeler siz ev dışındayken çalışıyor durumda ise bu daha az önem arz eder. Fakat bu sesler komşuları rahatsız edecek veya evcil hayvanları korkutacak kadar yüksek düzeyde olmamalıdır.

Sunny Hero ailesi ile tanışarak, ihtiyaç ve beklentilerinize en uygun akıllı robotu seçebilir, ev temizliğini evinizin yeni kahramanına devredebilirsiniz.

Ailenin en yeni üyesi Sunny Hero Extra Akıllı Robot Süpürge modelini inceleyerek Ultra güçlü çift taraflı fırçaları ve farklı alanlara özel ayarlanabilen farklı temizlik modları ile dip köşe temizlikte maksimum performansı deneyimleyebilirsiniz.

YUKARI KAYDIR