Aydınlatma Ürünleri ve Fiyatları I SUNNY 2023

Aydınlatma ürünleri tüm mekânlarda ihtiyaç duyulan ürünlerden biridir. Ateş ve meşalelerle başlayan, ampulünün icadıyla şekil değiştiren ışıklandırma ihtiyacı teknoloji ile yoğurularak şekil değiştirmeye devam ediyor. Günümüze gelene dek aydınlatma teknolojisi önemli bir dönüşüm yaşadı. Geleneksel akkor ampullerin yerini daha enerji verimli flüoresan lambalar ardından ise LED (Light Emitting Diode) ampuller aldı. Sıkça kullanılan LED teknolojisi, düşük enerji tüketimi ve uzun ömürlü yapısı sayesinde çevre dostu ve ekonomik bir seçenektir.

Devamını Oku

Aydınlatma Nedir? Mekâna Göre Işıklandırma Nasıl Olmalıdır?

Kapalı veya açık alanları, çevreyi veya mekânları ışıklandırma işlemine aydınlatma denir. İyi düşünülmüş ve etkili bir aydınlatma, güvenlik, verimlilik, görsel konfor ve yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Bu sebeple ışıklandırmanın mekâna uygun şekilde yapılması hem yaşam kalitesini artırmak hem de tasarruf sağlamak açısından önemlidir.

Doğru ışıklandırma yapabilmek için bu alandaki terimleri bilmek ve anlamak gerekir. İç, dış ya da bahçe aydınlatma nedir? Solar, watt, LED ampül, K ya da h4-h7 gibi terimler neyi ifade eder?

Watt Nedir?

Enerji değerini belirtmek için watt kullanılır. 1 kilowattın karşılığı 1000 watt’tır. Yani KiloWatt, bir Watt’ın tam olarak bin katı anlamına gelir. 1 watt, 9 watt gibi farklı değerlerle anılan özel watt değerine sahip ürünler, yüksek kaliteli ışık performansı sunar. Ayrıca enerji tüketimini de minimize eder.

Kelvin Nedir?

Kelvin renk sıcaklığını ifade eder ve “K” simgesi ile gösterilir.

Lümen Nedir?

Lümen ışık kaynağının ne kadar ışık yaydığını belirtmek amacıyla kullanılır. “lm” kısaltması ile gösterilir. Aydınlatma sistemlerinde parlaklığın ölçütü olarak kullanılan lümen değeri yükseldikçe ışık kaynağının parlaklığı da artar.

Sarı Işık (2500-3300 Kelvin)

Sıcak beyaz ışık olarak da ifade edilen sarı ışık, 2500–3300 kelvin aralığındadır. Yumuşak bir aydınlatma sunan sarı ışıklar genellikle yatak odası ve salon için uygundur.

Gün Işığı (4000-4500 Kelvin)

Doğal beyaz ışık olarak da adlandırılan gün ışığı 4000 – 4500 kelvin renk sıcaklığındadır. Sarı ışığın verdiği rahatlatıcı etkinin aksine daha enerjik bir ve ferah bir ortama alt yapı sunan beyaz ışık özellikle çalışma alanlarında, restoranlarda veya makyaj odaları gibi alanlarda kullanıma uygundur.

Beyaz Işık (5000-6500 Kelvin)

Soğuk beyaz ışık olarak da bilinen beyaz ışık ise güneşin kelvin derecesine en yakın aydınlatmadır. Ancak bu kelvin derecesi içerdiği fazla mavi ışık dolayısıyla gözler için risk oluşturabilir.

Ofislerde, araba garajlarında, mücevher mağazaları ile kıyafet ve ayakkabı mağazalarında kullanılır.

LED Enerji Tasarruflu Ampul

Light Emitting Diode (Işık Yayan Diod) kısaltması olan LED, son dönemde TV ve telefon ekranlarından, aydınlatma ürünlerine kadar hemen her alanda karşımıza çıkar.

Standart ampullere oranla %60’a yakın tasarruf sağlayan LED ampuller enerji tasarrufu sağlamanın yanında yüksek verimlilik ve uzun ömürlü yapısı ile oldukça avantajlıdır.

En Tasarruflu Aydınlatma Hangisidir?

Sunny 9W Enerji Tasarruflu Gün Işığı Led Ampul evlerde ve işyerlerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Düşük güç tüketimi ile uzun ömürlü kullanım imkanı sunan LED ampül,

  • Sık ampul değiştirmenize gerek bırakmaz,
  • Enerji faturalarınızda önemli ölçüde tasarruf sağlar,
  • Çevreye olan sorumluluğunuzu yerine getirmenizi sağlar,
  • Ekonomik seçenekleriyle cebinizi rahatlatır.

Gün Işığı LED Ampulünün Avantajları

  1. Enerji Tasarrufu Sağlar

Enerji tasarruflu gün ışığı LED ampuller, geleneksel ampullere kıyasla önemli ölçüde daha az enerji tüketir. Bu sayede elektrik faturalarında tasarruf sağlar ve çevreye olumlu bir etki yapar.

  1. Uzun Ömürlü Kullanım Sunar

LED teknolojisi, ampulün uzun ömürlü olmasını sağlar. 9W LED ampul, daha az enerji harcayarak daha uzun süre dayanır. Ve ampul değişimi ihtiyacı en aza iner.

  1. Doğal Gün Işığı Etkisi Sunar

Gün ışığı LED ampul, doğal güneş ışığına benzer bir aydınlatma sağlar. Bu sayede mekânlarda daha canlı, enerjik ve doğal bir atmosfer oluşturur.

  1. Yüksek Renk Yansıması

Yüksek renk yansıtma özelliği sayesinde nesnelerin ve mekânların renklerini doğru bir şekilde ortaya çıkarır. Böylece dekoratif aydınlatma alanında önemli bir avantaj sağlanır.

  1. Çevre Dostu Tasarım

LED teknolojisinin çevre dostu özelliği LEDİ sürdürülebilir bir aydınlatma seçeneği haline getirir. Düşük karbon ayak iziyle çevre üzerinde olumlu bir etki yaratır.

Mekana Uygun Aydınlatma Çeşitleri

Evinizin her odasına uygun şık tavan lambaları, modern avizeler ve dekoratif abajurlar arasından seçim yapabilirsiniz. Göz alıcı kristal avizeler, lüks ve şaşaalı bir atmosfer yaratırken, minimalist tarzdaki tavan lambaları ise mekânlarınıza modern bir hava katar.

Aydınlatma Modelleri

Her üründe olduğu gibi aydınlatma modelleri farklı bütçe ve ihtiyaçlara göre çeşitlilik gösterir. Bahçe, yatak odası, balkon, ışıklandırma ürünleri ile dilediğiniz mekâna en uygun çözümü bulabilirsiniz.

Ampuller ve Lambalar

Enerji verimli LED, CFL ve halojen lambalar gibi çeşitli tiplerdeki ışıklandırma kaynaklarıdır.

Avizeler ve Şamdanlar

Özellikle dekoratif amaçlı kullanılan tavana asılan veya masalara konulan aydınlatma ürünleridir. Şamdanlar özellikle yemek masalarında tercih edilir.

Kontrol Sistemleri

Akıllı aydınlatma sistemleri, dokunmatik anahtarlar ve uzaktan kumanda gibi kontrol seçenekleri ile ışıklandırmayı kontrol etmenize olanak sunar.

Işıklandırma Aksesuarları

Gölgelikler, renkli filtreler ve dimmerler ışıklandırma deneyimini zenginleştiren ek ürünler.

Aydınlatma Fiyatları

Fiyat konusu ürün seçiminde oldukça önemlidir. Aydınlatma fiyatları marka ve modele göre çeşitlilik gösterir. Ancak alınacak ürüne karar vermeden önce, önemli olan mekâna uygun ürünün bulunmasıdır. Bu nedenle önce beklenti ve ihtiyaçlarınızı değerlendirmeli ardından ürüne karar vermelisiniz. Böylece hem bütçenize hem de ihtiyacınıza en uygun ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Piyasada her bütçe ve ihtiyaca uygun farklı renk ve modellerde ampul-lamba seçenekleri bulunur. Uygun fiyatlı estetik ve kaliteli aydınlatma çözümleri için Sunny web sitesini ziyaret edin.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sarı ışık mı? Beyaz ışık mı?

Sarı ışık, düşük renk sıcaklığına sahiptir, daha sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer sağlar. Beyaz ışık ise orta ve yüksek renk sıcaklığına sahiptir. Nötr beyaz veya soğuk beyaz tonlar içerebilir. Dolayısıyla iş yerleri ve bazı özel uygulamalar için kullanıma uygundur. Seçim, kullanım amacına ve kişisel tercihlere göre değişir.

LED Ampul mü Tasarruflu Ampul mü?

LED ampuller, tasarruflu ampullere göre daha parlak ışık verir. Üstelik kullanım ömürleri de daha uzundur.

1000 lümen ışık 10W LED ampul ile elde edilir. Ancak aynı değerde ışığı 18W tasarruflu ampul ile elde edersiniz. Kullanım ömrü açısından ise tasarruflu ampuller yaklaşık 8 bin saat kullanılabilirken, LED’ler 25 bin saat üzerine çıkabilir.

Ampulden Daha Tasarruflu Aydınlatma Aracı Nedir?

Kullanım ömrü ve sağladığı enerji tasarrufu göz önüne alındığında günümüzde en tasarruflu aydınlatma aracı LED ampuller olarak öne çıkar.

Tek sonuç gösteriliyor