Televizyon modern çağın en çok kullanılan aletlerinden biridir. Öyle ki evlerde koltuklar bile TV ünitesinin konumuna göre şekillenir. TV fikrinin İlk ortaya çıktığı 1920’li yıllardan bu yana şekil ve içerik olarak hızlı bir ivme yaşayan TV’ler günümüzde çok daha akıllı, kullanımı basit ve işlevsel hale geldi.
Yüksek çözünürlükte görüntü kalitesine sahip günümüz TV’leri; LED, QLED, OLED, FHD, UHD, Curved, 4K, 8K, Android, webOS gibi pek çok isim ve teknik özellikle anılıyor. Dolayısıyla hem marka hem de model çeşitliliği bir hayli fazla. Kafa karışıklığına mahal vermemek ve seçim yaparken zorlanmamak için tüm modelleri ve özellikleri ayrı ayrı inceleyelim!

Devamını Oku

Televizyon Modelleri

Sunny olarak ürettiğimiz farklı televizyon modelleri ve özellikleri bulunuyor. Bu modeller ekran özelliğine ya da işletim sistemine göre isimlendirilebiliyor.
Ekran özelliğine göre; plazma, LCD ve LED gibi isimlerle birbirinden ayrılan televizyon modelleri söz konusu işletim sistemi olduğunda; webOS, Android, Tizen işletim sistemi gibi isimler alıyor. Ayrıca aynalı, dokunmatik, oval, şarjlı ve hatta kameralı seçeneklerle dahi üretilen TV’ler görüntü ve ses kalitesi olarak gerçeğe yakın deneyim sunuyor.

Ekran Aydınlatmasına Göre;

LED TV Nedir?

Işık yayan diyot anlamına gelen LED ekran üretiminde ekranın arka aydınlatması için ledler kullanılır.

LCD TV Nedir?

Likit kristal ekran anlamına gelen LCD ekran modellerinin arka aydınlatmasında floresanlar tercih edilir.

Plazma TV Nedir?

Plazma TV, TV paneli içinde maddeniz 4. Hali yani plazma adı verilen gaz kullanılarak tasarlanan ve bu teknoloji ile çalışan TV’lere verilen isimdir.

OLED TV Nedir?

Yüksek kontrast, mükemmel renkler, izlemeyi çok daha keyifli hale getiren geniş açısıyla OLED TV’ler, günümüzün en iyi teknik özelliklere sahip ürünlerinden biridir.

QLED TV Nedir?

TV keyfini gerçekmişçesine yaşatan QLED TV modelleri oldukça canlı ve gerçekçi renkler sunar. Soluk renkleri engelleyen teknolojisiyle sinema ve dizi keyfini renk derinliğinden parlaklığa, canlılıktan gerçekçiliğe her konuda çok daha etkili hale getirir.

NanoCell TV Nedir?

Nanocell teknolojisi ekrandaki görüntüyü çok daha net hale getirir. Temizleyici olarak çalışan nanopartiküller sayesinde NanoCell TV’ler donuk renkleri filtreler ve ekranda istenmeyen ışıkları ortadan kaldırır. Üstelik farklı açılardan bile renkler aynı kalitede görünür.

Görüntü Kalitesine Göre;

HD TV Nedir?

Yüksek çözünürlük sağlayan TV’lerdir. High Definition (Yüksek Tanımlı) kısaltması olan HD, gerçekçi ve net görüntü sunan, kaliteli ve yüksek çözünürlüklü TV’lerdir. HD yaklaşık 720 piksel çözünürlüğü ifade eder.

UHD TV Nedir?

Ultra HD ya da 4K olarak bilinen TV modelidir. 4096×2160 pixele sahip bu TV’lerde net ve canlı bir görüntü kalitesi sunulur.

4K UHD Nedir?

Standart bir televizyonun 4 katı çözünürlüğe sahip 4K UHD TV’ler 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe sahiptir. Sundukları netlik sayesinde gerçeğe yakın izleme keyfi sunarlar.

HDR Nedir?

HDR (High Dynamic Range) teknolojisi ekran renklerini geliştirilmek üzere sunulmuş bir teknolojidir. Daha belirgin bir kontrast sunan HDR teknolojisi gelişmiş bir görüntü kalitesi sağlar.

8K UHD Nedir?

4K ekrana göre dört kat, Full HD çözünürlüğe göre ise 16 kat daha fazla piksele sahip tasarlanan 8K Ultra HD çözünürlük günümüz teknolojisinin sunduğu en yüksek çözünürlüktür. 8.000 piksel yatay çözünürlüğe denk gelen 8K TV modelleri en gerçekçi seyir keyfini sunar.

Ekran Boyutuna Göre Televizyonlar;

TV seçerken en sık duyduğumuz terimlerden biri inç’tir. İnç; uzunluğu 2,54 cm’e tekabül eden bir uzunluk ölçü birimidir. Piyasada 15 inç’ten 75 inç’e kadar pek çok farklı ebatta televizyon modeli bulmak mümkün.

TV’de inç nasıl ölçülür sorusuna gelecek olursak; TV’nin boyutu çapraz uzunluğun ölçülmesiyle elde edilir. Ekranın sol üst köşesinden sağ alt köşesine kadar ölçülen rakam inç ile ifade edilir. Yani 15 inç 38 ekrana denk gelirken 75 inç ise 190 ekrana denk gelir.
Sunny’nin geniş ürün yelpazesinde 24 inç’ten 65 inç seçeneğine kadar farklı boyutlarda ürün seçeneği bulunuyor.

İşletim Sistemine Göre Televizyon Modelleri;

Günümüz akıllı televizyon modellerinin hepsi bir ayrı donanımlara ve bir yazılıma sahip. Sunny ürün yelpazesinde bulunan Android TV, webOS ve Tizen en çok kullanılan yazılımlardan bazıları. Bunların yanında Vewd ve Roku gibi farklı işletim sistemleri de mevcut.

Android TV Nedir?

Google TV’nin gelişmiş bir versiyonu olan android TV işletim sistemi, tıpkı akıllı telefon modellerinde olduğu gibi TV’lerde de kullanılan sistemdir.
Bu teknoloji ile “Hey Google” diyerek asistandan yardım isteyebilir ve komut verebilirsiniz. Google uygulamalarının haricinde; Netflix, Amazon Prime, Disney Plus, Exxen gibi pek çok uygulamayı televizyonunuza indirerek kullanabilirsiniz.

Tizen OS Nedir?

Samsung tabanlı işletim sistemi olan Tizen, önceleri Samsung telefonlarda yer alan bir akıllı sistemdi. Ardından Tizen OS işletim sistemini TV’lere de entegre edilmeye başlandı. Kullanımı basit bir ara yüze sahip bu teknolojide ekranın alt kısmında yer alan alandan tüm uygulamalara ulaşılabiliyor.
Tizen işletim sisteminde de tıpkı Android TV’lerde olduğu gibi; Netflix, Amazon Prime, Exxen, Hulu, HBO NOW, YouTube gibi pek çok uygulama kullanılabiliyor.

webOS TV Nedir?

webOS işletim sistemi ise LG firması tarafından sunulan bir sistemdir. Linux Kernel tabanlı bu işletim sistemi de diğerlerinden farklı değildir. Popüler uygulamaları bu işletim sistemine sahip televizyon modellerinden de izleyebilirsiniz.

Smart TV Nedir?

Smart TV günümüzde “akıllı TV” olarak bildiğimiz televizyon modellerine verilen isimdir. İnternete bağlanabilen, telefondan görüntü aktarımı, ekran yansıtması yapılabilen Smart TV modelleri dizi, film ve sinema izlemek için, oyun konsollarını bağlayıp eğlenmek için ve hatta pandemi dönemiyle beraber hayatımıza giren online eğitim platformu EBA TV’ye bağlanıp ders dinlemek için kullanılabiliyor. Günümüzde üretilen neredeyse tüm televizyon çeşitleri Android, webOS ve Tizen gibi yazılımlarla akıllı hale getiriliyor ve pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Televizyon seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Televizyon seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli etken ürünün kullanılacağı ortamdır. Piyasada birbirinden farklı boyutlarda yüzlerce farklı model bulunuyor. Kaç inç büyüklüğünde ürün seçeceğinize karar veremiyorsanız TV ünitenizin alanını mutlaka göz önünde bulundurun. Mevcut alan göze olduğundan küçük ya da büyük görünebilir. Bu nedenle alacağınız TV’nin kullanacağınız yere sığması çok önemlidir.
  • Değerlendirmeniz gereken ikinci konu ise ihtiyaçlarınızdır. Yalnızca TV izlemek mi istiyorsunuz? Yoksa internete bağlanmak, oyun konsolu bağlamak gibi talepleriniz var mı? Bu talepleri karşılayacak teknoloji akıllı TV olarak isimlendirilen farklı işletim sistemine sahip modellerdir. Seçiminizi de buna göre yapmanız gerekir.
  • Çözünürlük konusu ise dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Seçtiğiniz ürünü HDR teknolojisini, çözünürlüğünü öğrenmeniz değerlendirme aşamasında etkili olacaktır.
  • HDMI, USB, VGA, DVI gibi bağlantı türleri de değerlendirilmesi gereken unsurlardan biridir. Ancak bu değerlendirmede de önemli olan ihtiyaçlarınızdır. Televizyonunuza bağlamak istediğiniz cihazlara göre bağlantı türleri ve çıkışları değerlendirmelisiniz.

Televizyon Garanti Süresi Nedir?

Televizyon garanti süresi her marka ve modele göre değişiklik gösteren bir konudur. Ürünlerin garanti süresi genelde 2 yıldır ancak 5 yıla kadar uzatılabilir. Sunny televizyonların garanti süresi 2 yıldır.

Televizyon Renkleri

Siyah çerçeveli televizyonlar en çok tercih edilen model olsa da piyasada beyaz başta olmak üzere farklı çerçeve renklerine sahip TV seçenekleri bulmak mümkün. Çerçevenin yanında TV ayağı seçiminde de çeşitli renk seçenekleri mevcuttur. Mobilyanıza, zevkinize göre dilediğiniz çerçeve rengi ile ayak modelini seçebilirsiniz.

Televizyon Servis

TV servisi, servis ağının genişliği de seçim yaparken değerlendirilmesi gereken konulardan biri. Ürün seçiminden sonra problem yaşamamak, her daim markadan bir muhatap bulabilmek ürünün kullanım ömrü için oldukça önemli.
82 farklı ülkede ürün çeşitliliği ile boy gösteren Sunny ülkemizde en geniş servis ağına sahip markalar arasında yer alıyor. Üstelik müşteri memnuniyetinde oldukça üst sıralarda yer alan çağrı merkezimiz her daim sizi dinliyor ve sorunlarınıza çözüm üretiyor.

Televizyon Fiyatları

Televizyon fiyatları ne kadardır? Bu soru da en sık sorulan sorulardan biri. O halde hemen buna da açıklık getirelim. TV fiyatları marka, model, işletim sistemi, inç, çerçeve rengi, ayak modeli gibi pek çok farklı unsura göre farklılık gösteriyor. Piyasada her bütçeye uygun TV seçeneği bulmak mümkün.

Sunny’nin geniş ürün yelpazesinde farklı inç, çözünürlük ve işletim sistemlerine sahip onlarca farklı TV modeli bulunuyor. İhtiyacınıza en uygun ürünü ürün gamımızdan seçebilirsiniz.

Televizyon fiyatları ve modelleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın!

20 üründen 1–15 arası sonuç gösteriliyor