HAYRETTİN ATMACA KİMDİR ?

Hayrettin Atmaca 1 Ocak 1956 tarihinde Nureddin Atmaca ve Mahi Atmaca’nın ikinci çocuğu olarak Ağrı’nın Kamışlı köyünde doğdu. İlköğretimi Ceylanlı Köyü İlkokulu’nda, Ortaöğretimi Atatürk Orta Okulunda tamamladı. Lise öğretimini 1974 yılında tamamlayarak Naci Gökçe Lisesi’nden mezun oldu.

1974 yılında Kâtibe Atmaca ile evlenen Hayrettin Atmaca, iki erkek üç kız olmak üzere beş çocuk babasıdır.

Atmaca ailesi 1979 yılında Ağrı ilinin Hamur ilçesine bağlı Kamışlı Köyü’nden Ağrı merkeze taşındı. Hayrettin Atmaca aynı yıl babası Nureddin Atmaca’dan aldığı sermaye ile Ağrı’da beyaz eşya, elektronik ve mobilya dükkânı açarak ticari hayatına başladı.

Başarılı bir ticaret hayatına sahip olan Hayrettin Atmaca 1979 ve 1988 yılları arasında AEG markası başta olmak üzere birçok uluslararası markanın bayiliğini yaptı. 1988 yılında Ağrı’da vergi birincisi olan Atmaca, 1988 yılında mevcut iş hacmini geliştirmek için ticari hayatına İstanbul’da devam etme kararı aldı ve ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşti.

Atmaca, 1989 yılında Sunny markası altında Okmeydanı’nda ilk olarak müzik seti üretime başlamıştır. 1994 yılında artan talep ve büyüyen iş hacmini neticesinde üretim Bayrampaşa’ya taşınmıştır. Bayrampaşa’da bulunan fabrikada müzik seti üretiminin yanında televizyon ve uydu alıcısı üretiminin de başlamasıyla üretim çeşitliliği artmıştır.

Televizyon ve uydu alıcı sektöründe Türkiye’de sahip olduğu konumunu geliştirmek ve dış pazarlarda da ülke ekonomisine katkıda bulunmak isteyen Hayrettin Atmaca, 2005 yılında Esenyurt’ta üretim kapasitesi açısından Türkiye’nin en büyük 3. elektronik üretim tesisini inşa ettirdi.

Kazanımlarını devamlı olarak işine ve ülkesine yatırmayı amaç Atmaca, elektronik sektöründeki yerli üretim olanaklarını her geçen gün arttırmayı hedefledi. Bu hedefler neticesinde Sunny, fikir aşamasından nihai ürüne kadar olan tüm Ar-Ge ve üretim aşamalarını bünyesinde bulunduran ve üretimi yerli imkânlarla gerçekleştirebilir duruma geldi. Atmaca Elektronik, Sunny 2011 yılında Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldı.

Ticari başarılarının yanında sosyal yardımlaşma konusunda da büyük hassasiyete sahip olan Hayrettin Atmaca, ülkesine ve memleketine hizmet etmeyi görev edindi. Bu amaçla 2009 yılında Hayrettin Atmaca Eğitim Sağlık ve Teknoloji Vakfı kuruldu. Kurulan vakıf aracılığı ile Hayrettin Atmaca’nın memleketi Ağrı’ya ve ülkesine hizmetleri devam etti.

Hayrettin Atmaca 10 yıl boyunca mücadele etmiş olduğu hastalığı sebebiyle 5 Mart 2013 yılında İstanbul’da vefat etti.

YUKARI KAYDIR