Televizyon modeli ararken karşımıza sıkça sıkan terimlerden biri de HD Ready TV’dir. HD Ready ne demek? Nasıl kullanılır? Sorularına yanıt vererek, aradığınız modeli bulmanızı kolaylaştıralım.

Hd Ready TV ne Demek?

HD Ready TV ismi ile anılan TV’lerin çözünürlükleri 1280 x 720 pikseldir. HD Ready’ler 720p etiketine sahiptir. HD Ready Televizyonlar High Definition (HD) yayın alabilirler. Ancak yayını HD almasına rağmen gösteriminde Full HD TV’ler kadar iyi bir performans sergilemezler.
High Definition yayın alabilen HD Ready modelleri aslında bir yayın standardının giriş sınıfını ifade eder. Yani yüksek çözünürlüğe hazır yayın standardı anlamı taşır. Kısacası bir HD Ready, HD yayınları alabilir ancak bu yayınların gösteriminde Full HD TV modelleri kadar iyi bir performans sergileyemez.

Devamını Oku

HD Ready TV nasıl kullanılır

Konu hakkında HD Ready TV nasıl izlenilir, nasıl kurulur gibi merak edilen pek çok detay var.
HD yayın söz konusu olduğunda en düşük standart 1280×720 pikseldir. Dolayısıyla bir yayının yüksek çözünürlüklü kabul edilebilmesi için 1280×720 piksel çözünürlüğü desteklemesi gerekir. HD Ready Televizyonlar en alt sınır olan çözünürlükte (1280×720) yayın gösterme özelliğine sahiptir.
Ancak belirttiğimiz gibi bu en alt sınırdır ve gelişen teknoloji ile çözünürlüğü çok daha yüksel ve kaliteli görüntü alınabilmesini sağlamıştır. HD, Full HD, 4K ve hatta 8K gibi isimlerle anılan çözünürlükler 7680×4320 piksele kadar çıkmaktadır.
Ancak HD Ready bir TV’de izleyebileceğiniz maksimum görüntü kalitesi 1280×720 pikseldir. Yayın kaliteniz en yüksek de olsa alabileceğiniz kaliteli görüntünün üst sınırı bellidir.
Konuyu şöyle bir örnekle açalım; Netflix, Digitürk gibi herhangi bir akış hizmetinin yayınları genellikle 1920×1080 pikseldir. Yani Full HD’dir.
HD Ready bir TV bu yayınları sorunsuz şekilde gösterir. Ancak yayın formatının 1920×1080 olması sebebiyle HD Ready bir televizyonun görüntü kalitesi Full HD bir televizyonun görüntü kalitesinden daha düşük olacaktır.
HD Ready televizyonların çözünürlükleri 1280 x 720 pikseldir. Bu çözünürlüğü destekleyen televizyonlar 720p adıyla etiketlenir. Eğer bir televizyon üzerinde 720p etiketi görürseniz o televizyon HD Ready standartlarını destekliyor demektir.

HD Ready ve Full HD arasındaki Fark Nedir?

HD Ready TV ve Full HD TV arasındaki fark merak edilen noktalardan biridir.
HD Ready 1280 x 720 pikseldir. Piyasada 720p etiketi ile görebileceğiniz TV’ler bu çözünürlüğü destekler.
Full HD TV’lerin ekran çözünürlüğü ise 1920 x 1080 pikseldir. Yüksek çözünürlükteki televizyonlar 1080i veya 1080p olarak etiketlenir. Bu etiket televizyonun Full HD olduğunu gösterir. Etiketlerin üzerindeki “i” ve “p” harfleri ise “progressive” ve “interlaced”ı yani tarama sistemlerini temsil eder.
Dolayısıyla Full HD TV modellerinin çözünürlüğü HD Ready modellere göre daha yüksektir ve görüntü kalitesi de daha iyidir.

HD Ready Nasıl Kurulur?

HD Ready nasıl açılır veya nasıl kurulur sorusunu da incelemek gerekir. Bu televizyon modelleri genellikle kendinden uyduludur. Yani televizyon kurulumu için anten kablosuna bağlamanız ve güç fişini takmanız gerekir. Ardından Türksat veya dilediğiniz bir uydudan kanal arama yaptırarak televizyonunuzu kurabilirsiniz.
Kullanım ise neredeyse tüm TV modellerinde aynıdır. Kumandayı televizyona doğrultmanı ve kanal seçimi yapmanız yeterlidir.

HD Ready TV fiyatları

HD Ready Televizyon genellikle küçük ekranlarda kullanılır. 24, 32 veya 39 inç TV modellerinin her biri farklı fiyatlandırılır. Elbette fiyat belirlenmesinde, ekran ölçüsünün yanında marka, model, renk, ayak tasarımı vs. gibi pek çok etken söz konusudur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

HD Ready TV alınır mı?

Teknolojinin ilerlemesiyle görüntü kalitesi de her geçen gün artıyor. HD Ready ekran özelliği yerini full HD, 4K hatta 8K modellere bırakmaya başladı. Ancak küçük ekranlarda HD Ready oldukça iyi sonuçlar veriyor. Hem ekonomik oluşu hem de görüntü kalitesindeki yeterlilik dolayısıyla HD Ready elbette tercih edilebilir.

HD olmayan TV’de HD yayın izlenir mi?

HD olmayan bir TV SD’dir. “Standart çözünürlük” anlamına gelen SD, 720 x 576 pikseldir. Uydu alıcısının HD özellikli olması yayınları yüksek çözünürlüklü izlemek için yeterli değildir. HD yayın izleyebilmek için yayının ve televizyonun HD çözünürlüğe sahip olması gerekir.
HD çözünürlükte olmayan televizyonlarda HD yayın alınabilir ancak HD kalite de değil de SD kalitesinde izlenebilir.
İzlediğiniz yayın kalitesi 1920×1080 piksel çözünürlüğünde, televizyonunuz ise HD Ready bir televizyon ise, TV gelen yayını desteklediği 1280×720 boyutuna göre otomatik ayarlayacaktır.

3 Sonuç gösteriliyor