Elektrikli Pişirici Modelleri ve Fiyatları

Elektrikli pişirici modelleri mutfaklarda en büyük yardımcılardandır. Tost makinesinden buharlı pişirici modellerine, meyve ve sebze kurutma makinelerinden pizza makinelerine kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesinde sunulan pişiriciler pratik ve ekonomik bir kullanım imkânı sunar.

Devamını Oku

Fritözler, ekmek kızartma makineleri, tost makinesi çeşitleri, waffle makineleri ve elektrikli tava modellerinden her biri bir çeşit elektrikli yemek pişirici modelidir. İlk dönemler derin iç haznesi sayesinde bol ve kızgın yağda kızartmalar yapılmasını sağlayan fritözler, zamanla değişime uğradı. Hem sağlığı hem de ekonomiyi olumsuz etkileyen bol yağlı kızartmaları rafa kaldırmak ancak yine de aynı lezzeti sunmak için çeşitli pişirici modelleri geliştirildi.

Elektrikli Pişirici Çeşitleri

Buharlı pişiriciler son yıllarda oldukça popüler ürünlerden biridir. Uzun yıllardır kullanılan buharda pişirme yöntemini daha kolay bir hale getiren buharlı pişirici makineler özellikle sebzelerin besin değerini koruması açısından önemlidir.

Sebze, kırmızı et ve beyaz et çeşitlerinin yanında pilav dahi pişirebileceğiniz buharlı pişirici modelleri tek veya çok katlı olarak satılıyor. Farklı ürünleri aynı anda farklı katlarda eş zamanlı pişirmeyi sağlayan bu çok amaçlı pişirici çeşitleri sayesinde kısa zamanda enfes lezzetler hazırlayabilirsiniz. İhtiyaç ve bütçenize göre seçim yapabilirsiniz.

Son dönemlerde hayatımıza giren akıllı pişirici çeşitlerinden biri de air fryer modelleridir. Sıcak hava fritözü olarak da bilinen air fryer çeşitleri neredeyse tüm mutfaklarda yerini aldı. Oldukça az yağ ile kızartma yapmayı mümkün kılan gözde pişirici air fryer ile et ve sebze yemeklerinin yanında kekler, börekler yapabilir hatta enfes kestaneler bile pişirebilirsiniz.

En bilinen belki de en çok kullanılan bir diğer elektrikli pişirici çeşidi ise tost makinesi. Günün her anında lezzetli tostlar yapmamızı sağlayan tost makineleri de elbette zaman içinde pek çok farklı değişime uğradı.

Önceleri el ile ocak üstünde çevrilen yalnızca 2 küçük metalden oluşan ve tek bir tost sığdırılabilen tost makineleri zamanla aynı anda 6-8 tost yapılabilen, farklı ayarlara sahip yemek pişirme makinesi haline geldi. Bugün üretilen neredeyse tüm tost makinelerinde tostun yanı sıra et dahi pişirilebiliyor.

Quick grill, granit yüzey gibi farklı teknolojiler sayesinde her bölgeyi eşit kızartan tost makineleri, yalnızca kahvaltıda değil günün her öğününde lezzetli yemekler pişirilebilmesini sağlıyor. Ayarlanabilir üst gövdeye sahip modeller 180 derece açılarak mangal gibi de kullanılabiliyor.

Dik durma özelliği ile mutfakta çok daha az yer kaplayan, çıkarılabilir plakalar ile bulaşık makinesinde rahatlıkla yıkanabilen tost makinesi modelleri; yağ toplama kanalları, ayarlanabilir ısı gibi pek çok avantaj sunuyor.

Elektrikli yemek pişiriciler her gün çeşitlenerek mutfaklarda yerini almaya devam ediyor. Öyle ki pek çok evde artık katmer-gözleme, pizza-lahmacun ve waffle makinesi dahi bulmak mümkün.

Elektrikli Pişirici Avantajları

Elektrikli pişirici modellerinin en büyük avantajlarından biri yemekleri çok daha kısa zamanda pişirmesidir. Kısa zamanda daha az enerji harcanarak pişen yemekler mutfak bütçesini olumlu anlamda etkiler.

Buharlı pişiricilerin en büyük avantajı ise yağsız, çok daha sağlıklı yemek pişirmeye olanak sağlamasıdır. Gıdanın su ile bağlantısı bulunmadan pişmesini sağlayan buharlı pişiriciler, yemeklerin vitaminlerinin suya karışmasını engeller.

Elektrikli Pişirici Fiyatları

Elektrikli pişirici fiyatları marka, model, ürünün kullanım alanı, rengi gibi pek çok etkene göre değişiklik gösterir. Ürünün üretim malzemesi, iç hacmi, pişirme kapasitesi gibi etkenler fiyat değerlendirmesinde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken hususlardır.

Özel bir beslenme düzeniniz veya şeker, tansiyon rahatsızlıklarınız varsa, ek gıda dönemindeki bebeğinize daha sağlıklı püreler yapmak istiyorsanız elektrikli (buharlı) pişiricileri tercih edebilirsiniz.

Buharlı pişiriciler hem kalabalık sofralar kurmak hem porsiyonluk yiyecekler hazırlamak için oldukça kullanışlıdır.

Tek sonuç gösteriliyor