Full HD TV Nedir?

Full HD TV nedir? sorusu televizyonlarla alakalı en sık sorulan sorulardan biridir. “Full High Definition” olarak ifade edilen Full HD, yüksek çözünürlüklü yayınları ifade etmek için kullanılır. Günümüzde üretilen TV modellerinin büyük çoğunluğu yüksek görüntü kalitesine sahip, Full HD olarak üretilmektedir.

Çözünürlük Nedir?

HD kalitesini anlatırken çözünürlük konusuna da değinmek gerekir. Çözünürlük; televizyon ekranında kaç piksel olduğunu ifade eden bir terimdir. Yani çözünürlük ekrandaki görüntünün ne kadar canlı ve net olduğunu belirleyen etkenlerden biridir. Piksel sayısı arttıkça çözünürlük de artar. Çözünürlük ne kadar yüksekse görüntü kalitesi de o kadar iyileşir.

Devamını Oku

Full HD Kaç Piksel?

Full HD televizyonlar 1920X1080 pikseldir. Günümüzde üretilen TV’lerin pek çoğu en düşük full HD çözünürlüğünde üretiliyor.

Full HD TV fiyatları

Televizyon modellerinin fiyatlarında belirleyici olan birden çok etken vardır. Bunlardan en önemlileri çözünürlük, ekran boyutu, marka gibi etkenlerdir. Sunny TV geniş ürün yelpazesinde her bütçeye uygun, farklı boyut ve çözünürlükte TV seçenekleri bulmak mümkün! İhtiyacınıza en uygun ürünü bulmak için Full HD TV kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

En ucuz Full HD hangisi?

En ucuz TV, en kaliteli hangisi gibi pek çok soru aklınızı kurcalıyor olabilir. Ancak fiyat karşılaştırması yaparken, beklentilerin doğru değerlendirilmesi gerektiğini unutmayın. Kullanacağınız alanın boyutuna en uygun ekran boyutu seçimi yaparak ardından ürün özelliklerini belirleyebilirsiniz. Böylece alanınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü bulabilir ve fiyat kıyaslamasını da buna göre yapabilirsiniz.

Full HD televizyon ne demek?

Full HD İngilizce “Full High Definition” kısaltmasıdır. Yani Türkçe’de yüksek çözünürlüklü televizyon anlamı taşır.

HD ile Full HD arasındaki fark nedir?

HD High Definition kısaltmasıdır. Yani yüksek çözünürlük anlamına gelir. Dolayısıyla buradaki doğru soru HD Ready ve Full HD arasındaki fark nedir olmalıdır. HD Ready 1280×720 piksel görüntü kalitesindedir. Full HD TV’ler ise, 1920×1080 pikselde görüntülü sağlar, yani görüntü kalitesi daha iyidir.

LED mi daha iyi Full HD mi?

Öncelikle LED TV ve Full HD televizyon terimlerini ayrı ayrı ele almak gerekir.
LED TV “Light Emitting Diode” sözcüklerinin ilk harflerinin kısaltmasıdır. Türkçe’de ışık yayan diyot şeklinde tercüme edilebilir. Işık yayma kapasitesine sahip yarı iletken elektronik bir devre olan LED’ler televizyonların arka aydınlatmasında kullanılır ve birçok görüntü pikselini okuyabilir.
Full HD’ler ise, 1920×1080 pikselde görüntülü sağlayan çözünürlüğü ifade eder. Yani bu iki terim birbiri ile kıyaslanması gereken terimler değildir. Dolayısıyla Full HD görüntü kalitesi LED Televizyon modellerinde izlenebilen bir görüntü şeklidir.

4K mı daha iyi Full HD mi?4K TV  “3840 x 2160” piksel çözünürlüğe sahiptir. Yani normal bir HD TV ile 4K HD arasında 4 kat görüntü kalitesi vardır.

Full HD Smart LED TV ne demek?

Full HD televizyonlar 1920X1080 piksel çözünürlüğü ifade eder. Bu görüntü kalitesine sahip olan televizyonlar ultra yüksek çözünürlüklü olarak tanımlanır.
Smart TV akıllı televizyonlara verilen isimdir. İnternete bağlanabilen, oyun oynanan ve çeşitli uygulamalar indirilebilen televizyonlar akıllı yani smart TV olarak isimlendirilir.
LED TV “Light Emitting Diode” sözcüklerinin ilk harflerinin kısaltmasıdır. Türkçe’de ışık yayan diyot şeklinde tercüme edilebilir. Işık yayma kapasitesine sahip yarı iletken elektronik bir devre olan LED’ler televizyonların arka aydınlatmasında kullanılır ve birçok görüntü pikselini okuyabilir.
Tüm bu özellikleri taşıyan televizyonlar ise Full HD Smart LED TV ismi ile bilinir.

Smart TV mi yoksa Android mi?

Smart yani akıllı televizyonların geneline verilen isimdir. Andoid ise Google tabanlı bir işletim sistemidir. Android işletim sistemi televizyonlarda da kullanılır. Bu işletim sistemine sahip TV modelleri aynı zamanda smart TV’dir.

3 Sonuç gösteriliyor