webOS TV televizyon arayışında olanların sıklıkla duyduğu terimlerden biri. Peki, nedir bu webOS TV? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

webOS Nedir?

webOS, LG firması tarafından sunulan Linux Kernel tabanlı bir işletim sistemidir. Piyasaya ilk çıktığında telefonlar için kullanılan işletim sistemi bugün televizyonlar için de kullanılıyor. Peki, TV’de webOS ne demek?

Devamını Oku

webOS TV Nedir?

Webos işletim sisteminin televizyonlara da uygulanması sonucu TV modelleri çok daha akıllı ve kullanışlı hale geldi. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde, oldukça kolay kullanılabilen webos Disney plus, Netflix, Exxen, Amazon Prime Video, Youtube gibi uygulamalarda sunulan içerikleri üstün ses ve görüntü kalitesiyle izleyebileceğiniz, muhteşem bir Smart TV deneyimi sunar.

webOS Smart TV Ne Demek?

webOS Smart TV ve smart TV sözcüklerine ayrı ayrı ele almak gerek. Smart TV günümüzün akıllı televizyonları için kullanılır. İnternete bağlanabilen, oyun oynanabilen, müzik dinleyebileceğiniz tüm televizyon modelleri smart, yani akıllı TV’dir. webOS smart TV ise, webOS işletim sistemini kullanan akıllı televizyon modelleridir.

WebOS Smart TV Özellikleri

Webos TV modelleri smart özellikleriyle çok yönlü kullanım imkanı sunar. Akıllı TV modelleri sayesinde televizyonlar tıpkı cep telefonları veya bilgisayarlar gibi kişiselleştirilebilir, rahatça kullanılabilir hale geldi. Günümüz televizyonları yalnızca ülkemizde yayın yapan sabit kanalları izleyebileceğimiz bir plarformdan çok daha fazlasını sunuyor.
Artık televizyonlardan da internete bağlanarak, web sayfalarını gezebilir, dijital dünyayı istediğiniz gibi keşfedebilirsiniz. Televizyona indirilebilen sayısız uygulamayı kullanarak çeşitli film ve dizilere ulaşabilir, müzik dinleyebilir ve oyun oynayabilirsiniz.
webOS işletim sistemi multitasking desteğine sahiptir. Multitasking, akıllı televizyonlarda aynı anda birden fazla işlem yapılabilmesine olanak sağlar. webOS 3.0 ve üstü sürümlerde ekranı ikiye bölerek iki farklı işlemi aynı anda gerçekleştirebilirsiniz.

Zengin Uygulama Marketi

webOS TV işletim sistemi kullanılan televizyonlar için geliştirilen LG Content Store aracılığıyla dilediğiniz uygulama ve oyun seçeneğine ulaşarak televizyonunuza indirebilirsiniz.
İşletim sistemi oldukça sade ve kolay kullanılabilir bir ara yüze sahiptir. İhtiyaç duyduğunuz tüm uygulamaları tek ekranda bulabilirsiniz. Üstelik uygulamalar ekranı tamamen kaplamaz. Böylece seçeneklere göz atarken TV keyfiniz sürer.
WebOS özelliğine sahip olan  televizyon modelleri, Google Assistance ve Alexa gibi dijital asistanlarla uyumlu çalışır. Bu sayede televizyonunuzu kontrol etmek için “hey Google” demeniz ve komut vermeniz yeterli olur.
Canlı oynatma işlevi sayesinde programları istediğiniz yerde durdurarak, daha sonra yeniden oynatmak üzere USB’ye kaydedebilirsiniz.
Canlı menüde yayın akışını görüntüleyebilir, programlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. TV programlayıcı sayesinde saat ve tarih seçerek istediğiniz yayının otomatik olarak başlatılmasını sağlayabilirsiniz.
Düzenleme modunu favori uygulamalarınızı ilk sıralara taşıyabilirsiniz.

Sihirli (Akıllı) Kumanda ile Kullanım Çok Rahat

Teknoloji ile donatılmış sihirli kumanda istediğiniz yöne hareket etmenizi kolaylaştırır. Ekranda beliren işaretçi yardımıyla ekranda özgürce hareket edebilirsiniz. Kumanda da yer alan Netflix ve Amazon Prime tuşları sayesinde tek tuşla sınırsız içeriğe ulaşabilirsiniz.
Ayrıca Wifi ve bluetooth bağlantıları sayesinde bazı uygulamaları sadece kumandayla değil, cep telefonunuzla da kontrol edebilir, ekran yansıtma özelliği ile telefondan göstermek istediklerinizi kolaylıkla televizyon ekranından gösterebilirsiniz.

webOS İşletim Sisteminin Sürümleri ve Özellikleri

webOS işletim sisteminde de tıpkı cep telefonlarında olduğu güncellemeler, sürüm yükseltme gerekir. 2016 yılında piyasaya sürülen webOS işletim sisteminin 3.0 sürümü ardından takip eden 6 yılda 5.0 ve webos 6.0 gibi yeni sürümler kullanıcıya sunuldu. webOS son sürüm kaç merak edenler için en son webOS TV’nin yeni sürümü webOS 6.0 tanıtıldı.

WebOS TV Fiyat

Son derece kullanılı ve teknoloji bu işletim sistemine sahip televizyonlar hakkında en merak edilen konulardan biri de webOS Tv fiyatı nedir?
webOS ile üstün Smart TV deneyimi sunan televizyonların fiyatı ekran çerçevesi, ayak özellikleri, inç özellikleri gibi pek çok farklı etkene göre değişiklik gösterir. Piyasada her bütçe için uygun bir model bulmak mümkündür.

Sunny WebOs Smart TV Modelleri

Güçlendirilmiş yapay zeka ve Türkçe akıllı ses asistanı ile en akıllı en kolay Smart TV deneyimini keşfedin.
Teknoloji ile donatılmış sihirli kumanda istediğiniz yöne hareket ederek televizyonunuzda beliren işaretçi ile kullanım kolaylığı sağlar. 360 VR içeriği izlerken kumandayı bilgisayar faresi gibi kullanabilirsiniz.
Çoklu sanal ses kanallarının oluşturduğu etkileyici Ultra Surround ses ile izleme ve dinleme deneyiminizi en üst seviyeye taşıyın.

Sizi Düşünen Akıllı Zeka

webOS televizyonlarda herhangi bir harici dinleme cihazı olmadan, ses tanıma sistemi için ThinkQ AI teknolojisini kullanabilirsiniz. Sesli komutu uzaktan kumandınız ya da LGThinq uygulaması indirilmiş cep telefonunuz ile akıllı ev aletlerinizi kontrol etmek amaçlı kullanabilir, aileniz ve arkadaşlarınızla konuşur gibi sesli komut uygulamasını kumandanız ile rahatça kullanabilirsiniz. Televizyonunuzu uyku moduna alıp, istediğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz.
4 çekirdekli webOS TV ile üstün performansın sınırlarını keşfedin. IOT cihazlarıyla eşyalarınızı televizyonunuza bağlayabilir, uzaktan kontrol edebilirsiniz. Telefon, bilgisayar veya usb’deki görüntüleri anlık olarak televizyonuna aktarabilir ve anılarınızın keyfini çıkarabilirsiniz. Sevdiğiniz programlar, diziler, filmler için zamanlayıcı özelliğini kullanarak dilediğiniz zaman izleyebilirsiniz. webOS televizyonunuzun hatırlatıcı özelliği sevdiğiniz programları kaçırmamanızı sağlar. Netflix, Amazon Prime Video, Youtube gibi uygulamalar ile milyonlarca içeriği, en üstün ses ve görüntü kalitesiyle deneyimleyin.

webOS mu? Android mi?

Android TV ve webOS TV arasındaki farklar nelerdir? Sorusu sıklıkla sorulan sorulardan.
Öncelikle şunu belirtelim; her ikisi de farklı firmaların ürettiği birer işletim sistemidir. İki sistem de TV’lerin smart TV kategorisinde yer almasını sağlar.
webOS modellerinde bulunan bluetooth özelliği kulaklık, akıllı telefon, kablosuz hoparlör gibi teknolojik aletlerle TV’nin kolayca eşleşmesini sağlar. webOS’un bir başka avantajı da başlatma çubuğuna tıklayarak tüm uygulama ve ayarlara tek seferde erişilebilmesidir.
Sunny webOS TV modellerini inceleyerek, ihtiyacınıza en uygun ürünü seçebilirsiniz.

10 Sonuç gösteriliyor