Su arıtma cihazı günden güne popülerlik kazanan ve ev eşyaları arasında demirbaş listesine doğru hızla yükselen bir cihazdır. Musluk sularında bulunan toz, kum, kireç ve klor gibi zararlı maddeler uygun kalite ve pH derecesine sahip olmadıkları için “içme suyu” olarak kullanılmaya uygun değildir. Dolayısıyla satın su tüketilmesi gerekir. Ancak damacana ücretlerinde her geçen gün yaşanan fiyat artışı musluk suyundan içilebilir su elde etmeyi daha da önemli kılıyor.

Ev tipi su arıtma cihazları hakkında detaylı bilgi verebilmek için, tüm terimleri ve aşamaları inceleyelim.

Devamını Oku

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Arıtma cihazı en basit anlamıyla musluk suyundan içme suyu elde edilmesini sağlayan makinedir. Suyun arıtılması işleminde çeşmeden akan su, arıtma cihazına bağlanır. Cihaz içinde yer alan birkaç filtreden geçerek zararlı maddelerden arındırılır ve nihayetinde içilebilir suya dönüşür.

Su Arıtma Cihazı Modelleri

Bu teknoloji ilk ortaya çıktığı dönemde cihazdan arıtılan su damacanalara ya da başka herhangi bir şişeye doldurularak kullanılabiliyordu. Ancak teknolojinin gelişmesiyle beraber direkt musluğa bağlanarak arıtılmış suyu musluktan almanızı sağlayan modeller de piyasaya sürüldü.

Böylece temiz içme suyuna erişim hem daha kolay hale geldi hem de yemekler, çay, kahve gibi içeceklerin hazırlanmasında da temiz su kullanımı arttı.

Ürünün ilgi görmesi ve oldukça kullanışlı olması sebebiyle su arıtma cihazı modelleri her geçen gün çeşitlendi. Dış görünüş açısından pek çok model birbirine benzese de asıl fark içinde bulunan filtre sayısı ve özelliklerinde kendisini gösteriyor. Peki, bu filtreler nelerdir?

Su Arıtma Cihazı Filtreleri Nelerdir?

Piyasada pek çok filtre çeşidi bulunuyor. Dolayısıyla en kaliteli su arıtma filtresi hangisi? Su arıtma cihazı filtreleri aynı mı? Arıtma cihazı kaç filtreli olmalı? Gibi soruların cevaplarını aramanız oldukça normal. Hepsine açıklık getirelim;

Filtre suyu belirli aşamadan geçirerek arıtan süzgeçtir. Hem suyun içinde bulunan kireç, kum gibi maddeler hem de şebeke suyunun aktığı boruların zamanla kalitesini yitirmesi, eskimesi suya zararlı maddelerin karışmasına sebep olur. Biriken zararlı maddeler dolayısıyla çeşme suyu insan sağlığını tehdit eder ve içilmesi tavsiye edilmez.

Burada devreye giren arıtma cihazları içinde bulunan filtreler suyu aşama aşama temizleyerek içilebilir hale getirir.

Kullanıcının beğenisine sunulan su arıtma cihazı çeşitleri bir hayli fazladır. Filtreler de cihazın modeline ve boyut seçeneklerine göre değişiklik gösterir.

Piyasada yer alan arıtma cihazı filtreleri;

  • Polipropilen İçerikli (Sediment) Su Filtresi
  • Granüler ya da Sıkıştırılmış Karbon (Aktif Karbon İçerikli) Su Filtresi
  • RO, UF, Nano (Membran) Su filtresi
  • Tatlandırıcı, Yüksek Kaliteli Aktif Karbon Filtresi
  • Mineralli Su ve PH düzenleyici Su Arıtma Filtreleri olmak üzere sıralanabilir.

Sediment Filtre (Ön Filtre)

Sediment filtre bir nevi membran filtrenin destekleyicisidir. Çamur, tortu gibi büyük parçalı ve katı maddelerin membran filtreye ve diğer filtrelere ulaşmasını engeller. Böylece başta membran filtre olmak üzere diğer tüm filtreler daha uzun zaman sağlıklı ve kaliteli çalışabilir.

Sıkıştırılmış kâğıttan üretilen sediment filtreler 5, 10, 20 ve 50 mikron gibi değerlerde satılır. Filtrenin geçirgenlik oranı ifade eden mikron ölçü birimi sedimentin hangi sırada yer alacağına göre değişir. Eğer sediment filtre, arıtma yani filtrasyon sisteminde ilk sırada ise 5 mikron ölçeğine sahiptir. Ancak bu sıra üç ise 1 mikron ölçüsünde olmalıdır.

Granül ya da Sıkıştırılmış Karbon Filtre (Aktif Karbon Filtre)

GAC filtre olarak da bilinen karbon filtre; klor, ağır metaller ve organik bileşikleri filtrelemek için kullanılır. Ayrıca suyun kötü tadını ve kokusunu da bu filtre giderir.

Büyük boyutlu aktif karbon taneciklerinden oluşan GAC filtre çok miktarda partikülü yakalayabilmektedir.

Blok Karbon (CTO) Filtre

  1. aşamada yer alan bu filtre 1 ve 2 numaralı filtrelerin birleşimidir. Sediment ve toz karbondan oluşan blok karbon filtre, ilk iki filtreden kurtulmayı başaran partikülleri yakalar. Ters Ozmoz teknolojisini kullanan arıtıcılarda kullanılan blok karbon filtre membran filtrenin ömrünü uzatır.

Membran Filtre

Su arıtma cihazlarının en önemli parçası membran filtredir. Membran filtreleme; milimetrenin on milyonda biri olacak kadar minik gözenekleri ile yarı geçirgen zar bir filtre sayesinde musluktan gelen suyun moleküler düzeyde filtrelenme sistemidir. Diğer bir deyişle Membran filtreleme suyun içerisindeki kimyasal ve toksik maddeleri arındırarak suyu kirletici maddelerin sudan ayrıştırılmasını sağlar.

Post Karbon Filtre (Tatlandırıcı Filtre)

Tüm arıtma işlemlerinden sonra suya tadını veren bu filtredir. Membran filtreden çıkan tatsız ve metalimsi su post karbon filtre ile tatlandırılır ve daha hoş bir içim sağlar.

PH Alkali Filtre

Son aşamaya gelindiğinde suyun pH değerini yükseltmek için alkali filtre kullanılır. Son filtreyle beraber pH değeri dengelenen su, insan vücudu için yararlı olan alkali su haline gelir.

Su arıtma cihazı çeşitlerinde en sık kullanılan ve ana filtre kabul edilebilecek filtreler bunlardır. Bunların dışında 8 aşamalı filtre, 12 aşamalı filtre gibi pek çok seçenek de mevcuttur. Bu modellerde de arıtılan suya çeşitli vitamin ve mineraller eklenmeye ve su tatlandırılmaya devam eder.

Ters ozmoz nedir?

Su arıtma cihazı ne işe yarar ya da işe yarıyor mu? Gibi soruları takiben karşımıza en sık çıkan konu ters ozmoz teknolojisidir. Suyun nasıl arıtıldığını daha net açıklayabilmek adına bu teknolojiyi de inceleyelim.

Su arıtma cihazlarında en sık kullanılan ve bilinen en etkin su arıtma yöntemi ters ozmoz (reverse osmosis) teknolojisidir. Suya basınç uygulanarak sudaki ağır metaller ve mikropartiküllerin sudan ayrıştırılma işlemi Ters ozmos yöntemi ile yapılır ve

Su Arıtma Cihazı Filtre Değişimi

Filtre değişimi arıtma cihazlarında önemli konulardan biridir. Peki, arıtma cihazı filtreleri ne sıklıkta değiştirilmeli?

Sıraladığımız farklı filtrelerin kullanım ömrü de farklılık gösterir. Sudaki kireç, suyun kirlilik derecesi arıtma aşamalarındaki filtrelerin kullanım ömrünü doğrudan etkiler. Örneğin bir filtrenin arıtma ömrü 4 bin litrelerdeyken başka filtre aşamasına göre 8 bin litreye kadar su üretebilir. Bu nedenle filtrelerinizi alırken kullanım ömrünü mutlaka sormalısınız.

Su Arıtma Cihazı Filtre Fiyatı

Merak edilen konulardan biri de su arıtma filtreleri ne kadar?

Bu da filtrenin hangi aşamada kullanıldığına ve işlevine göre değişen bir konudur. Ayrıca marka, model gibi etkenlerde fiyat konusunda belirleyici olmaktadır.

Su arıtma cihazı filtreleri hakkında daha detaylı bilgi için: Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su Arıtma Cihazı Nasıl Monte Edilir?

Tezgâh üstü arıtma cihazları özel hortumu aracılığıyla direkt çeşmeye bağlanır. Tezgah altı su arıtma cihazı kurulumu da oldukça basit bir işlemdir. Ancak lavabo mermerine delik açılacak olması aklınızda bir takım soru işaretlerine neden olabilir. Ancak endişelenmeyin! Küçük bir delme işlemi işe oldukça şık ikinci bir musluğa sahip olacaksınız.

Kurulumu genelde yetkili servisler yapar. Ancak tercihe bağlı olarak kurulumda su tesisatçılarından yararlananlar da yok değil. Cihazın garanti süresi, kullanım ömrü ve güvenli bir şekilde monte edilebilmesi için en güvenilir yol kesinlikle yetkili servisi tarafından kurulmasıdır.

Su Arıtma Cihazları ve Dikkat Edilecek Hususlar

  • Suyun kalitesini doğrudan etkileyen en önemli unsur filtrelerdir. Kullanılacak ürünün tüm materyallerinin kaliteli malzemelerden üretilmiş olması daha sağlıklıdır.
  • Su basıncı da kaliteli suya ulaşmak için önemlidir. Su basıncı az ise filtreleme işlemi düzgün bir şekilde yapılamayabilir. Bu nedenle pompalı modelleri seçebilirsiniz. Su basıncınız normalse pompasız modeller de işinize yarar.
  • Başka önemli bir etken de cihazının kapasitesidir. Arıtıcının su tankı kapasitesi günlük su ihtiyacınızı karşılıyor mu? Ekstra su tankı var mı? Bu hususların da değerlendirilmesi gerekir.
  • Arıtma cihazlarının hem taşınabilir hem de sabit modelleri bulunur. Bu nedenle ihtiyacınızı, kullanacağınız alanın müsaitliğini çok iyi tespit etmeniz gerekir.

Su Arıtma Cihazı Fiyatları

Piyasada onlarca farklı artıma cihazı çeşidi ve modeli bulunur. Elbette ki her ürünün fiyatı da birbirinden farklıdır. Fiyatlar söz konusu olduğunda belirleyici marka, model, hacim, musluk yapısı, ürün kalitesi, filtre sayısı gibi onlarca etken sayılabilir. Dolayısıyla ürün ne kadar kaliteli su üretebiliyorsa fiyatı da o kadar artar.

Sunny Fonte Plus Su Arıtma Cihazı ile her an temiz ve sağlıklı suya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dakikada 2 litre su üretebilen cihaz ile artık tüm yemekleriniz daha lezzetli, meyve, sebzeleriniz çok daha temiz! Sunny su arıtma cihazları ve filtrelerini incelemek için hemen tıklayın!

7 Sonuç gösteriliyor