Android TV, ilerleyen teknolojiyle beraber hayatımıza giren yeni sözcüklerden biri. Telefon modellerinde sıkça duymaya alıştığımız android, televizyon gibi diğer teknolojik aletlerde de kendini göstermeye başladı? Peki, nedir bu android televizyon? Nasıl kurulur, kullanılır?

Android TV Nedir?

Android televizyon nedir ne ise yarar? Bu soru android sistemle alakalı en çok sorulan sorulardan biri. İlk olarak android nedir konusuna değinelim. Android Google tarafından piyasaya sürülen bir işletim sistemidir. Telefonların yanı sıra televizyon, tablet, akıllı saat ve hatta otomobil gibi pek çok teknolojik üründe kullanılır.
Yani android televizyonlar ismini kullanılan işletim sisteminden alır. Bu televizyonların hepsi aynı zamanda birer Smart TV yani akıllı televizyondur.

Devamını Oku

Android TV Özellikleri

Android telefonlar hali hazırda uzun süredir kullanılıyor. Kullanıcıları teknik özelliklerine, kullanım ara yüzüne hâkim. Dolayısıyla televizyon alırken de android kullanıcıları aynı işletim sistemine sahip televizyonları tercih edebiliyor.
Bu işletim sistemine sahip televizyonlarda Google Play üzerinden indireceğiniz oyunları oynayabilir, dilediğiniz müzikleri dinleyebilir ve film izleyebilirsiniz. Youtube, Netflix, Exxen, Amazon Prime, Disney+, Digitürk Play, Blu TV, Tivibu Go gibi pek çok uygulamayı android işletim sistemi sayesinde televizyonunuza indirebilirsiniz.
Android televizyon modellerinin en kullanışlı özelliklerinden biri sesli komuttur. Televizyonunuzla konuşma ve komut verme imkânı sunan bu özelliği, “Hey Google, televizyonu kapat” şeklinde birkaç küçük anahtar kelime vererek kullanabilirsiniz.

Android TV Nasıl Kurulur?

Android kurulumu için ilk olarak dil ve bölge seçimi ekranı gelir. Burada seçiminizi yaptıktan sonra televizyonunuzu kablolu ya da kablosuz bir ağa bağlayarak Google hesabınızı giriş yapmanız gerekir. Hesaba giriş yapmazsanız Google Play’e erişmeniz mümkün olmayacaktır. Google Play ihtiyaç duyduğunuz tüm uygulamaları indirebileceğiniz, Android marketidir.

Android Box nedir?

TV Box için televizyonu akıllandıran teknoloji denebilir. Android, webOS veya Tizen gibi işletim sistemleri,  yeni model televizyonların pek çoğunda üretim bandından itibaren kullanılabiliyor. Ancak eski model diyebileceğimiz akıllı olmayan TV modellerinde internete bağlanma ve uygulamaları kullanma gibi özellikler bulunmuyor. TV Box sayesinde internetteki tüm program ve kanallar televizyondan izlenebiliyor.

Android TV Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit androidleri kullanabilmek için öncelikle televizyonunuzu internete bağlamanız gerekiyor. Ardından mail adresi ve şifrenizle giriş yaparak hesap açmanız ve kurulumu tamamlamanız gerekiyor.
Sonrasında Google Play aracılığıyla dilediğiniz application (APP) yani uygulamayı televizyonunuza indirebilirsiniz. İndirdiğiniz uygulamalara göre akıllı televizyonunuz sizi tanımaya başlayacak, farklı uygulama önerilerinde bulunacaktır. Yani bu aşamadan sonra televizyonunuzu dilediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz.
Akıllı TV ve dolayısıyla Android televizyon modellerinin en güzel özelliklerinden biri de telefonunuzla entegre olabilmesidir. Youtube veya Spotify gibi destekleyen uygulamalarda telefon ekranınızı televizyonunuza yansıtabilir, dilediğiniz video veya müziği seçerek TV’ye aktarabilirsiniz. Durdurma, sesi açıp kapatma gibi işlemleri de televizyonunuzdan yapabilirsiniz. Kısacası android televizyon modellerinde telefonunuzu kumanda olarak kullanabilirsiniz.

Android TV Nasıl Kapatılır?

Android televizyon modellerinin açılıp kapanması tıpkı diğer tüm TV’ler gibi kumandadan tek tuşla çözülebilir. Burada sorulması gereken doğru sorular; Android TV arka planda çalışan uygulamaları kapatma veya Android televizyon uygulamalarını kapatmaya nasıl zorlanır?
Akıllı cihazların zaman zaman donması, tepki vermemesi yaşanan durumlardan biridir. Dolayısıyla sistemin yeniden başlatılması gerekebilir.

Android Televizyon Uygulamaları Kapatma

  1. Android Televizyonunuzun uzaktan kumandasında yer alan ana sayfa düğmesine iki kez basın,
  2. Ekranda son kullanılan uygulamalar görünecektir,
  3. Kapatmak istediğiniz uygulamayı seçmek için; x simgesine gelin.
  4. Kapatmak istediğiniz uygulama için X simgesine basın ve kumandanızın seç düğmesine basarak çıkış yapın.

Android Televizyon Uygulamalarını Ayarlardan Kapatma

  1. Uzaktan kumandanızın “Ana Ekran” düğmesine basın,
  2. Sol tarafta açılan menüden “uygulamalar” başlığını seçin,
  3. Durdurmak istediğiniz uygulamayı bulun. Bunun için kumandanızın sol, sağ, yukarı ve aşağı düğmelerini kullanabilirsiniz,
  4. Durdurmak istediğiniz uygulamayı açmak için “OK” düğmesine basılı tutun,
  5. Uygulama ekranı açıldığında “Bilgi” seçeneğine tıklayın ve “Zorla Durdur” seçin,
  6. Ve son olarak “Tamam” butonuna tıklayın.

Android TV Fiyatları

Android TV fiyatları akıllı teknoloji ile tanışmak isteyenlerin merak ettiği bir konu. Android televizyon en ucuz hangisi? Hangi markalarda var? veya Kaç lira? gibi sorularınıza yanıt bulmak için öncelikle marka ve model araştırması yapmanız gerekiyor.
Günümüzde neredeyse tüm markalar android işletim sistemine sahip televizyon modelleri üretiyor. Ancak renk, ayak modeli, çerçeve özellikleri, inç gibi diğer tüm özellikler de fiyat konusunda belirleyici oluyor. Bu nedenle ihtiyacınız olan ekran boyutunu belirlemeli, bu aşamadan sonra fiyatları incelemelisiniz.
Sunny’nin geniş ürün yelpazesinde yer alan birbirinden kullanışlı Android TV modellerini inceleyebilir, ihtiyacınıza en uygun ürünü bulabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

APK Dosyası Nedir?

Android Package Kit (Android Paket Kiti) anlamına gelen APK, Android sistemde bulunan uygulamaları yüklemek için kullanılan dosya biçimidir.

APP Nedir?

Application kısaltması olan app uygulama anlamına gelir. Yani akıllı TV’lere yüklenen uygulamalar APP olarak isimlendirilebilir.

Android TV alırken nelere dikkat edilmeli?

Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) ile Android televizyon arasındaki farkı bilmek önemlidir. Benzer olmalarına rağmen, bazı önemli farklılıkları vardır.
AOSP, Google tarafından yönetilen ve desteklenen açık kaynaklı bir platformdur. Tamamen özelleştirilebilir bir kullanıcı ara yüzü oluşturma özgürlüğü verir. Kullanıcı için benzersiz deneyimin oluşturulabilmesi için özelleştirilmiş başlatıcılar ve uygulamalar eklenmesine olanak tanır.

Herkes bu kaynak kodunu almakta, düzeltmekte ve herhangi bir cihaza güç vermek için uygun gördüğü şekilde kullanmakta özgürdür. Bir cihaz AOSP üzerinde çalıştığında, üreticinin mobil cihazlar için de kullanıldığı gibi saf Android kod tabanı ile çalışması gerekir. Android kullanıcı ara yüzü kitaplıklarını ve diğer yetenekleri kullanılarak, ara yazılımın geri kalanı sıfırdan oluşturulur.
Android tv ise çekirdek işletim sistemi olarak AOSP’yi kullanır, ancak Google Play mağazasının kullanımına da olanak sağlar. Android TV, Google tarafından daha yakından izlenir ve kontrol edilir. Kullanımı için mutlaka Google tarafından lisans alınması gerekmektedir.
Hazırlanan yazılım, sertifikasyon sürecine tabii tutulur. Yine de buna ek olarak, Android Televizyonlarda kopyalanamayan bir kontrol düzeyi mevcuttur. Bunun yanında, lisanslama ücretlerinden doğan ek maliyetler getirir.
Örnek olarak Netflix uygulamasına gelince, Android televizyonlarda da, Android AOSP işletim sistemli televizyonlarda da Netflix tarafından geliştirilen uygulamalar çalışmasına rağmen arada fark bulunmaktadır. Android Televizyon üzerinde çalışan uygulama Netflix onaylı ve lisanslı uygulamadır. AOSP işletim sistemli TV’de ise yine Netflix tarafından geliştirilen ve dağıtılan, fakat herhangi bir lisans alınmasına gerek duyulmayan mobil uygulama çalıştırılabilmektedir.

Android TV ile Akıllı TV arasındaki fark nedir?

Android TV mi yoksa Smart TV mi? Seçimi aslında tamamen kişilerin ihtiyaçlarına bağlıdır. Akıllı TV yani Smart TV modelleri, Android televizyonlarla hemen hemen aynıdır.
Android bir işletim sistemidir ve tıpkı android gibi Tizen, Smart Central, webOS gibi farklı işletim sistemleri de mevcuttur. Akıllı televizyonlarda bunlardan biri kullanılır. İşletim sistemlerinin uygulamaları edinebileceğiniz mağazaları bulunur. Bu mağazalar aracılığıyla dilediğiniz uygulamayı televizyonunuza indirebilirsiniz.
Akıllı TV modellerinin bazılarında bu uygulamalar TV’ye yüklenmiş halde son kullanıcıya sunulur. Android TV ve Smart TV arasındaki farklardan biri de Android televizyon modellerinin akıllı televizyon modellerinden daha fazla güncelleme almasıdır. Smart TV’lerde androide göre daha az uygulama mevcuttur.

3 Sonuç gösteriliyor