Monitör Çeşitleri ve Fiyatları I Sunny Monitör Modelleri

Monitör günlük hayatta en sık kullanılan ürünlerden biridir. Oyuncu ekranı, kamera sistemleri görüntüleme ekranı gibi pek çok farklı alanda, farklı isimlerle bilinir. Üstelik bu ekranlar görüntüleme sisteminin en önemli parçalarından biridir.

Devamını Oku

Monitör Nedir?

Monitör sistemi nedir? Önce bunu açıklamamız gerek. Bilgisayar veya güvenlik kameraları gibi cihazlarda görüntü monitör, bir diğer adıyla görüntü ekranı olarak bilinen ekranlar aracılığı ile görüntülenir.

Pek çok farklı markanın, çeşitli monitör modelleri bulunur.

Monitör Çeşitleri

Görüntüleme ekranlarının çeşitleri kullanılacağı alana göre isimlendirilir. Ancak aslında hepsi aynı amaca hizmet eder. İstenen görüntü bu ekran aracılığı ile görüntülenir. Oyuncu bilgisayarlarında, güvenlik sistemlerinde hatta kimi zaman TV ekranı olarak bile kullanılır.

Geniş ekran ya da küçük ekranın yanı sıra kavisli ekranlar, TV ekranları veya oyuncu ekranları en bilinen ürün çeşitleridir.

Monitör Modelleri

Model çeşitliliği markalara göre farklılık gösterir. Çerçeve inceliği, ekran boyutu, inç özellikleri ve görüntü kalitesi modelleri farklılaştıran unsurlardandır.

Oyuncular için ekran modelleri söz konusu olduğunda oyuncuların ekstra konfor talepleri vardır. Bu sebeple oyun için tasarlanan modellerde ekran eğimini ve açısını ayarlama, ekranı yükseltip-indirebilme gibi özellikler de opsiyonel olarak mevcuttur.

Monitör Bilgisayar

Bilgisayar ekranları da bir monitör çeşididir. Dolayısıyla evlerden ofislere kadar hemen her yerde kullanılırlar. Bilgisayarınız için ekran arıyorsanız dikkate almanız gereken özellikler oyuncu ekranlarından farklıdır.

Bilgisayar Monitörü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Oyuncu ekranlarında yenileme hızı, yüksek çözünürlük ve CPU gibi özellikler önemlidir. Ofis için seçeceğiniz ekranlarda ise boyut, göz yormaması gibi farklı özellikler önemli hale gelir.

Oyuncu Ekranları

Son dönemin en popüler etkinliklerinden biri hiç kuşkusuz bilgisayar oyunlarıdır. Oyunların farklılaşması ve gerçeğe oldukça yakın bir hal alması sonucu pek çok “oyuncu aksesuarı” ortaya çıktı. Bu aksesuarlardan en önemlisi de oyuncu monitörüdür.

Ekranın yenileme hızı, çözünürlüğü ve ekran boyutu gibi faktörler oyunun verdiği keyfi artıran en önemli faktörlerin başında geliyor.

Yenileme Hızı

Yenileme hızı, kullandığınız ekranın 1 saniyedeki güncelleme sıklığını ifade eder. Yani bu ekranın yeni görüntü çekebilme hızını ifade eden terimdir. “Refresh Rate” olarak da bilinen yenileme hızı “Hz” (Hertz) kısaltması ile gösterilir. Yani 160 Hz bir ekran görüntüyü saniyede 160 kez yeniler.

Ancak yenileme hızını gerçek potansiyelinde kullanabilmeniz için GPU’nun da bu değeri desteklemesi gerekir.

Graphics Processing Unit

Grafik İşlemci Birimi diye adlandırılan GPU, bilgisayarınızın ana kartı veya ekran kartı üzerinde yer alır ve görevi grafik oluşturmaktır.

Yani bu şu demek; diyelim ki monitörünüz 240 Hz yenileme hızına sahip ancak Grafik İşlemci Birimi yani GPU’nuz saniyede sadece 30 kare sağlama kapasitesine sahip. Dolayısıyla siz daha yüksek yenileme hızını kullanamayacaksınız.

Gerçek zamanlı ve aksiyonu bol oyunlar oynamayı seviyorsanız yenileme hızı ve GPU yüksek donanıma sahip ürünler seçmelisiniz.

Monitör Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Peki, monitör neye göre alınır?

Eğer bir görüntüleme ekranına ihtiyacınız varsa, öncelikle ihtiyacınızı doğru belirleyin. Pek çok farklı çeşit ve model içerisinde sizin ihtiyacınıza uyan ne? Bunu iyi tespit edin ve seçeneklerinizi buna göre sınırlandırın.

Oyuncu ekranı arıyorsanız yenileme hızı, yüksek çözünürlük, renk ve parlaklık özellikleri gibi pek özelliğe dikkat edin.

Bunun yanı sıra ekran boyutu, tepki süresi, bağlantı kolaylığı, ergonomik tasarım gibi özelliklerin hepsi seçime etki edecek unsurlardandır.

Ekran alırken;

  • Yenileme Hızı,
  • GPU,
  • Ekran Boyutu,
  • Ekran Çözünürlüğü,
  • Tepki Süresi,
  • Ergonomik Tasarım
  • Bağlantı Kalitesi ve Kolaylığı gibi özelliklerin tamamını değerlendirin.

Monitör Fiyatları

Yukarıda saydığımız özelliklerin her biri fiyatlarını belirleyen unsurlar arasındadır. Marka, model, çözünürlük, yenileme hızı gibi özelliklerin tümü ürün fiyatlarını etkiler. En uygun monitör fiyatları ya da en ucuz monitör gibi aramalarda istediğiniz ürün özelliklerini mutlaka göz önünde bulundurun.

Tek sonuç gösteriliyor