Sunny Çay Makinesi Modelleri

Çay makinesi, çay demlemenin yanı sıra su ısıtmaya ve çayı uzun süre sıcak tutmaya yarayan kullanışlı küçük ev aletlerinden biridir.

İlerleyen teknolojiyle beraber çay makineleri de hemen her mutfağa girdi. Çaydanlıkların yerini alan teknolojik çaycılar çayın demlendiğini haber verebilecek kadar gelişti. Hem kettle hem de çaycı özellikleriyle çay makineleri mutfakların en kullanışlı ve zarif tasarımlı yardımcılarından biri oldu.

Çay makinesi modelleri 2 farklı parça şeklinde tasarlanır. Alt kısım suyun ısıtıldığı, üst kısım ise çayın demlendiği kısımlardır. Paslanmaz çelik gövde, gizli rezistans, susuz kalma koruması, otomatik kaynama ve kapanma ayarı gibi pek çok kullanışlı özellikle donatılan çaycı modelleri çay keyfini daha uzun süreli ve lezzetli kılıyor.

Devamını Oku

Çay Makinesi Özellikleri

Çay makinesi alırken dikkat edilecekler nelerdir? Bazı ufak noktalara dikkat ederek, kendinize en uygun çaycı modelini bulabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınızı doğru belirlemelisiniz. Çaycınızın iç hacmi ne kadar olmalı? Ne kadar demlik ve kettle kapasitesine ihtiyacınız var? -“Bir demlik çayı tek başıma içerim” diyenlerdenseniz mümkün olduğunca geniş iç hacimli ürünleri seçmenizde yarar var. Böylece çay keyfiniz daha uzun sürer.

Elektrikli çay makinesi modellerinde susuz çalışmayı önleyen emniyet sistemi ön emli donanımlardan biridir. Çaycınızın alt kısmı çayı sıcak tutmak için sürekli kaynayacak, belirli bir sıcaklığı ulaştığında duracaktır. Bu kaynama durma işlemi devam ederken zamanla buharlaşan ve kullanılan suyun bitme ihtimali bulunmaktadır. Çaycınızın içindeki su bittiğinde susuz kaynamayı önleyen sistem devreye girerek makineyi kapatacaktır.

Paslanmaz çelik gövde ve demlik de önemli özelliklerden biridir. Sürekli su ile temas halinde olacak makinenizin kısa zamanda paslanmaması ve uzun ömürlü kullanımı için paslanmaz çelik nitelikte olmalıdır.

Sıcak tutma fonksiyonu enerji tasarrufu sağlarken çıkarılabilen çay süzgeci ise temizleme aşamasında büyük kolaylık ağlayacaktır.

Çay Makinesi Çeşitleri

Hem çay demlemek hem de yalnızca su ısıtmak için kullanılabilen çay makinesi çeşitleri ile de bolca seçenek sunuyor. Birbirinden zarif tasarımlar ve renkler mutfakların şıklığını tamamlarken, teknik anlamda da birbiri ile yarışan yüzlerce farklı model çaycı bulunuyor.

Siyah, gri ve beyaz renklerin yanında pudra, mavi gibi göz alıcı renkler ve cam çay makineleri son zamanlarda en çok tercih edilen modellerin başında geliyor.

Sıcak tutma fonksiyonu, enerji tasarrufu, güvenlik kilidi, otomatik kapanma, kaynama ve susuz kalma koruması, paslanmaz çelik gövde, kendinden süzgeç, kablolu veya kablosuz kullanım, çayın demlendiğini, suyun kaynadığını sesli haber verme gibi pek çok özellikle donatılan çay makineleri zamandan tasarruf sağlarken çay keyfini uzatıyor.

Çay Makineleri ve Fiyatları

Saydığımız tüm bu özellikler çay makinesi fiyatlarını da etkiliyor. Marka, model, hacim, teknik özellikler gibi fiyatta belirleyici olan etkenlerin yanında renk, teknik özellikler, kısacası ürüne eklenen her özellik fiyat üzerinde etkilidir. Her bütçeye uygun birbirinden çeşitli çay makinesi modelleri için web sitemizi ziyaret ederek, ürünleri inceleyebilirsiniz.

Çay Makinesinde Çay Nasıl Demlenir?

Değinmemiz gereken bir konu da: Elektrikli çay makinesinde çay nasıl yapılır?

Tıpkı klasik çaydanlıklarda olduğu gibi çaycının alt kısmı sıcak su haznesidir. Pek çok modelde su seviye göstergesi bulunur. Çay makinesinde çay demlemek için ilk önce Alt kısma içme suyu doldurmanız gerekir.

Üst kısım ise çayın demleneceği kısımdır. Çaycıların üst kısmında genellikle toz ya da poşetli çayı koymak için ayır bir dem haznesi bulunur. Çayı bu alana yerleştirin ve hazneyi demliğin içine koyun. Alt kısımda su kaynadıktan sonra, üst kısımdaki demlik alanına sıcak suyu dökerek çayı demleyin. Çay çöpleri haznede kalacak ve çay demini salacaktır.

Ardından alt kettle kısmına yeniden su doldurarak, makinenin düğmesine basın ve çayın demlenmesini bekleyin. Alt kısım sürekli kaynayarak 100 dereceye ulaştığında duracak, su soğumaya başladığında yeniden otomatik olarak kaynayacaktır. Böylece çayınız her zaman sıcak kalacaktır.

Çay Makinesinde Su Biterse?

En yeni çay makinelerinin hemen hepsinde susuz kaynamayı önleyici sistem vardır. Bu sistem makinenin içinde su bitmesi halinde devreye girerek makineyi kapatır. Dolayısıyla olası kazaların da önüne geçilir.

Ancak çay makinenizde önleyici sistem yoksa, çaycının alt kısmındaki suyu sık sık kontrol etmenizde yarar var. Suyun bitmesi durumunda makinenin boşa kaynaması cihazın arızalanmasına neden olacaktır.

5 Sonuç gösteriliyor