Uydulu Televizyon Nedir? | Uydulu Televizyon Modelleri ve Fiyatları

Kendinden uydulu TV, bir diğer ismi ile dâhili uydu alıcılı TV modellerinde uydu alıcısı televizyonun içine yerleştirilmiştir.
Televizyonlardan görüntü alabilmek için uydu ve çanak antenlere ihtiyaç vardır. Yerden kilometrelerce yüksekte, uzayda gezinen uydular, ayna görevi görerek, sinyalleri daha geniş kapsamlı olarak dünyaya geri gönderir.
Çanak anten ise genellikle çatı gibi yüksek yerlere konumlandırılarak, kablolar vasıtasıyla TV’ye kadar ulaştırılır ve uydudan gelen TV yayınlarını seyretmemizi sağlar.
Önceden neredeyse tüm evlerin çatıları, cam önleri çanak antenlerle kaplıydı. Antenlerden uzanan kablo, TV yakınında bulunan uydu alıcısına, uydu alıcısı ise televizyona bağlanır böylece yayın izlenirdi.
Ancak teknolojinin ilerlemesiyle beraber bu görüntü kirliliği de ortadan kalktı. Günümüzde üretilen dahili uydu alıcılı TV modelleri ekstra bir uydu alıcısına ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Antenden gelen kablo direkt olarak TV’ye bağlanabiliyor.

Devamını Oku

Kendinden Uydulu TV Nasıl Kurulur

Kendinden Uydulu TV Kurulumu için çanak antenden evinize kadar gelen uydu kablosunu televizyonunuzun arkasında yer alan uydu (satellite in) girişine takmanız yeterli.

Kendinden Uydulu TV Nasıl Çalışır?

Anten kablosunu TV girişine bağladıktan sonra yapmanız gereken kanal arama işlemini tamamlamaktır.

Kendinden Uydulu TV Nasıl Açılır?

Dâhili uydu alıcılı TV modellerinde yalnızca bir kumanda mevcuttur. Televizyonu açma-kapatma, kanal araması, kanal değiştirme, ses açıp kapama gibi işlemlerin tamamı tek kumanda ile yapılabiliyor. Tek kumanda ile yapılabilen bu işlemler oldukça kolay bir kullanım imkânı sunuyor.

Kendinden Uydulu Televizyon Fiyatları

Dahili uydu alıcılı TV modelleri hakkında merak edilen konulardan biri de uydulu TV en ucuz hangisidir konusu.
Tüm ürünlerde olduğu gibi dahili uydu alıcılı TV modellerinde de fiyatı belirleyici pek çok etken vardır. Televizyonun teknik özellikleri, boyutu, ekran çözünürlüğü gibi etkenler fiyat konusunda da belirleyici olur. Öncelikle yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı doğru tespit etmek ve ihtiyacınıza en uygun ürünü aramaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Uydu Alıcılı Televizyon ne demek?

Kendinden uydulu TV, bir diğer ismi ile dâhili uydu alıcılı TV modellerinde uydu alıcısı televizyonun içine yerleştirilmiştir. Televizyonlardan görüntü alabilmek için ekstra bir uydu alıcısına gerek yoktur.

Dâhili Uydu Alıcılı TV İçin Çanak Gerekli mi?

Standart kanalları izleyebilmek için dâhili uydu alıcılı TV modelleri de dahil olmak üzere tüm TV modelleri için çanak anten gereklidir. Ancak yalnızca yayınları internet üzerinden alan IP TV seçeneklerinde ekstra çanak antene ihtiyaç duyulmayabilir.

Kendinden Uydulu TV Nasıl Anlaşılır?

Sıkça sorulan sorulardan biri de televizyonun kendinden uydulu olup olmadığını nasıl anlarız? Bunu anlamanın 3 ayrı yolu var;

  • Televizyonun arkasındaki çıkışlara bakmak,
  • Televizyonun yanındaki kartı okumak,
  • TV arkasında ki model numarasını araştırmak

Ürün seçerken, tanıtım kartları ürün hakkında tüm bilgileri verir. Seçtiğiniz televizyonun ürün kartında ‘Dahili uydu alıcısı’ yazıyorsa bu kendinden uydulu bir modeldir.
Tüm elektronik malzemelerin arkasında bir barkod bulunur. Barkod üzerinde yazan numarayı internet üzerinden sorgulatarak, televizyon özelliklerini öğrenmek de başka bir yöntemdir.
En kolay yöntemlerden biri de televizyonun arkasındaki çıkışlara bakmaktır. Çanak anten giriş yerinde sat, lnb input gibi yazılar yazıyorsa televizyonunuzda uydu alıcısı var demektir.
Sunny geniş ürün yelpazesinde Smart TV, webOS veya Android TV seçeneklerinin yanında dahili uydu alıcılı TV modelleri de bulabilirsiniz.

3 Sonuç gösteriliyor