Su Arıtma Cihazı Filtreleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su arıtma cihazı filtreleri, musluk suyunu içme suyuna dönüştürmek amacıyla arıtma cihazlarında kullanılan süzgeçlerdir. Marka ve modele göre değişmekle beraber, arıtma cihazları farklı filtre sayılarına sahiptir.

Bu filtrelerin her biri ayrı bir amaca hizmet eder. İlk filtreler suyun içinde bulunan kir, çamur, kum gibi toksikleri ayrıştırırken son filtreler suya tat veren ve mineral kalitesini artıran filtrelerdir. Yani su ne kadar çok filtreden geçerse o kadar kaliteli hale gelir!

Su Arıtma Cihazı Nedir?

Su arıtma cihazı filtreleri, musluk suyunu içme suyuna dönüştürmek amacıyla arıtma cihazlarında kullanılan süzgeçlerdir. Marka ve modele göre değişmekle beraber, arıtma cihazları farklı filtre sayılarına sahiptir.

Bu filtrelerin her biri ayrı bir amaca hizmet eder. İlk filtreler suyun içinde bulunan kir, çamur, kum gibi toksikleri ayrıştırırken son filtreler suya tat veren ve mineral kalitesini artıran filtrelerdir. Yani su ne kadar çok filtreden geçerse o kadar kaliteli hale gelir!

Kaç Tip Su Arıtma Cihazı Filtresi Vardır?

Piyasada birbirinden farklı boyut ve tasarımlarda onlarca model seçeneği bulunur. Su arıtma filtreleri de bu model ve boyut seçeneklerine göre değişiklik gösterir. Su arıtma cihazlarında elzem olarak bulunması gereken ve arıtma cihazlarının en önemli parçası membran filtredir. Membran filtreleme milimetrenin on milyonda biri olacak kadar minik gözenekleri ile yarı geçirgen zar bir filtre sayesinde musluktan gelen suyun moleküler düzeyde filtrelenme sistemidir. Diğer bir deyişle Membran filtreleme suyun içerisindeki kimyasal ve toksik maddeleri arındırarak suyu kirletici maddelerin sudan ayrıştırılmasını sağlar.

Piyasada yer alan su arıtma cihazı filtreleri;

  • 01.Polipropilen İçerikli (Sediment) Su Filtresi
  • 02.Granüler ya da Sıkıştırılmış Karbon (Aktif Karbon İçerikli) Su Filtresi
  • 03.RO, UF, Nano (Membran) Su filtresi
  • 04.Tatlandırıcı, Yüksek Kaliteli Aktif Karbon Filtresi
  • 05.Mineralli Su ve PH düzenleyici Su Arıtma Filtreleri olmak üzere sıralanabilir.
Sunny Fonte Plus Su Arıtma Cihazı ile her an temiz ve sağlıklı suya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Dakikada 2 litre su üretebilen cihaz ile artık tüm yemekleriniz daha lezzetli, meyve, sebzeleriniz çok daha temiz!
Su arıtma Cihazı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

En düşük maliyetle en kaliteli suya ulaşmak için bir arıtıcı almaya karar verdiniz, ancak seçimi neye göre yapacağınızı bilmiyorsunuz. O halde hemen konuya açıklık getirelim ve ev tipi su arıtma cihazı seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli açıklayalım!

Öncelikle 3 adet ön filtresi olduğundan emin olmanız gerekir. Ön filtre dediğimiz şey RO membrandan önceki filtrelerdir. Bu üç filtreden ikisi karbon ve partikül yani birinci kademe sediment filtreler olmalıdır. Bu nokta filtre seçiminde çok önemlidir. Çünkü iki karbon filtrenin membran filtreden önce 2 veya 3 olmasına dikkat edilmesi gerekir, bu filtreler membran filtreyi klor vb maddelerden gelecek hasarlara karşı korur. Öte yandan elde edilecek arıtılmış suyun kalitesi membranın iyi durumda olmasına bağlıdır. 5. kademe suya tat veren filtredir. Bunlara ek olarak istenirse 6. kademe olarak mineral katkı filtresi eklenebilir. Ve böylece daha lezzetli ve sağlıklı içme suyu elde edilir.

6 Aşamada Sağlıklı Su: Sunny Fonte Plus

Sunny su arıtma cihazları ters ozmos teknolojisi sayesinde musluk suyunuzu 6 farklı filtreden geçirerek zararlı maddelerden ayrıştırır. %100 güvenli içme suyu sağlar. Böylece sağlıklı, temiz su tüketebilirsiniz.

Kolay kurulumu ve NFS* onaylı 2,2 galon metal tankı, 6 kademeli çubuk filtreleriyle Sunny Fonte Plus Su Arıtma Cihazı, suda arıtma yaparken suyun mineral değerlerini de korur.

Kireç önleyici filtre yapısı sayesinde makine ve demliklerinizde kireç oluşumu ve birikimini engeller. Yüksek pH değerlerine sahip suya ulaşırken %50’ye kadar ulaşan tasarruf sağlar.

Yüksek çalışma basıncı ile dakikada 2 litre su üretebilen Sunny Fonte Plus, günlük 250 litre su arıtma kapasitesine sahiptir. Üstelik elektrik enerjisi gerektirmeden maksimum performans sağlar.

Lüks ve şık musluk görünümü ile tüm mutfaklarda damacananın yarattığı görüntü kirliliğini önler. Kompakt tasarımı ile yer kaplamaz ve tezgâh altı kullanımına uygundur.

Doğaya ve tüm canlılara aynı değeri veren Sunny, ürünlerini de aynı özenle üretir. Sunny Fonte Plus Su Arıtma Cihazı pet şişe ve damacana gibi plastik kullanımını azaltırken, plastiklerin doğaya ve insan sağlığına zarar vermesini önler. Arıtılmış su kullanılarak yıkanan sebze ve meyveler daha dayanıklı, sağlıklı, lezzetli ve bir o kadar uzun ömürlü olur.

Su Arıtma Cihazı İçin Hangi Filtreyi Seçmelisiniz?

Su arıtma cihazı aldıktan sonra en muhtemel sorulardan biri de filtre seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? Sorusudur.

Yukarıda da dediğimiz gibi pek çok farklı model su arıtma cihazı vardır. Her cihaz için farklı model ve boyutlarda filtreler mevcuttur. Bu filtreleri tek tek almak yerine kullandığınız cihaza uygun su arıtma cihazı filtre setlerini tercih edebilirsiniz. Piyasada 3’lü, 5’li gibi çeşitli set seçenekleri bulabilirsiniz. Filtrenin cihazınıza uygunluğu hem kullanım ömrü hem de bütçeniz açısından yararlı olacaktır.

Arıtma Cihazı Aldıktan Sonra Filtre Değiştirme Sıklığı

Su arıtma cihazını aldınız, kullanmaya başladınız… Peki, su arıtma filtre değişimi nasıl yapılır? Filtreleri ne sıklıkla değiştirmeliyiz?  İşte bu kısımda da sorunuza cevap olarak şunları söyleyebiliriz; Su arıtma cihazları filtrelerinin kullanım amaçlarına göre filtrelerinin değişim süresi de farklılık gösterir. Suyun içerisinde farklı sebepler ile yer alan pas, kum ve çamur gibi partikülleri sediment filtreleri temizler. Bu filtrelerin değişim süresi genellikle 6 aydır. Aktif karbon filtreleri en iyi su arıtma cihazlarında arıtma işlemi sırasında ikinci aşamada yer alır. Sediment filtrelerden sonra devreye giren bu filtreler suda oluşan klor kaynaklı olan kötü koku ve bileşen kirleri arıtma görevindedir. Bu filtrelerin de değişim süresi sediment filtrelerde olduğu gibi yine 6 aydır. Diğer bir filtre çeşidi ise membran filtredir. Bu filtre su arıtmada dördüncü sırada karşımıza çıkar. Membran filtrenin en önemli özelliği ise su arıtma cihazının ana filtresi olmasıdır. Özellikle bu filtrenin zamanında değişmesi çok önemlidir. Bu filtrenin genellikle değişim süresi 12 ila 18 ay arasındadır. En iyi su arıtma cihazlarında beşinci aşamada karşımıza tatlandırıcı filtre çıkar. Membran filtreden süzülerek arıtılan suyun depolanmasında ve elde edilen suyun tatlandırılması işlevini gerçekleştirir. Bu filtrelerin değişim süresi de yine membran filtrelerde olduğu gibi 12 aydır.

Sunny su arıtma cihazı filtreleri hakkında detaylı bilgiyi Sunny teknoloji danışmanlarımızdan talep edebilirsiniz.

Bu teknoloji senin için.

*NSF Belgesi: Gıda ve su ürünlerinde hijyenik koşulların sağlandığını gösteren sertifika.

YUKARI KAYDIR