Okuma Süresi: 4 dakika
İdeal TV İzleme Mesafesi Ne Olmalı?

İdeal TV izleme mesafesi özellikle göz sağlığımızı korumak ve televizyondan maksimum izleme keyfi alabilmek için dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biridir. 1920’li yıllardan bu yana hayatımızda olan televizyon, ilk ortaya çıktığı yıllardan bu yana hayatımızda önemli bir yer edindi. Öyle ki evlerde koltuklar bile televizyona göre konumlandırıldı. Tek kanal yayını yerini sınırsız kanal ve içeriğe bırakırken, siyah beyaz ekranlar renklendi, televizyonlar akıllandı. Televizyon ekranı yalnızca standart kanalları sunmaktan çıktı ve dizi, film izlenebilen oyun oynanabilen, müzik dinlenebilen sınırsız bir eğlence dünyasının kapılarını araladı. Hal böyle olunca da TV izleme süreleri giderek arttı.

Günlük yaşamda en çok kullanılan elektronik aletler listesinde ilk sıralarda yer alan televizyonların verimli bir seyir keyfi sunabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Ekranların büyümesi, görüntü kalitesinin artması her ne kadar gerçeğe oldukça yakın izleme deneyimi sunuyor olsa da özellikle göz sağlığı açısından TV izleme mesafesinin çok iyi belirlenmesi gerekiyor.
Küçük bir odada büyük ekran TV kullanmak ya da tam tersi büyük bir odada küçük bir TV kullanmak gözleri gereğinden fazla yoracaktır. Dolayısıyla odanın büyüklüğü, TV ile koltuk arasındaki mesafe dikkate alınarak ideal TV izleme mesafesinin belirlenmesi yararlı olacaktır.

TV Ekran Boyutu ve İnç Nasıl Belirlenir?

İdeal televizyon izleme mesafesi belirlenirken, dikkate alınması gereken en önemli veri televizyonun ekran boyutudur. TV ekran boyutu çerçevenin sol üst köşesinden sağ alt köşesine kadar olan mesafe ölçülerek bulunur.

1 inç 2,54 cm’dir. Yani televizyonunuzun santimetre uzunluğunu inç değerine çevirmek için cm değerini 2,54’e bölebilirsiniz. Televizyonunuzun ekran boyutu ve inç değerini öğrenmek için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz;

İdeal TV İzleme Mesafesi Nasıl Belirlenir?

TV izleyebileceğiniz ideal mesafeyi bulmak için, televizyonunuzun cm cinsinden boyutunu 2 ya da 2,5 ile çarpmanız yeterlidir.
Örneğin; 65 inç (165 cm) bir televizyonunuz varsa ideal TV izleme mesafesi; 165×2= 330 cm olmalıdır. TV üniteniz ile koltuklarınız arasındaki mesafeyi bu ölçüye göre ayarlamanız TV izleme kalitenizi artıracaktır.
Televizyonun ekran boyutu artıkça izleme mesafesinin de artırılması gerekir. Yani 24 inç  (61 cm) bir televizyonun izleme mesafesi 122 cm iken, 86 inç (217 cm) bir TV’nin izleme mesafesi 434 cm olmalıdır.
Buradan şu sonuca varabiliriz; küçük ekran TV modellerinde TV ile koltuk arasında ortalama 2-3 metre mesafe yeterli olurken, büyük ekran TV modellerinde bu mesafe 4-5 metreye çıkabilmektedir.

İdeal TV Kaç İnç Olmalı?

Eğer yeni bir TV arayışındaysanız bu hesaplamaları dikkate alarak seçeceğiniz modelin ekran büyüklüğünü belirleyebilirsiniz. Geniş bir salon için TV arıyorsanız ve mesafeyle ilgili herhangi bir kısıtlamanız yoksa büyük ekran tercih edebilirsiniz.

Ancak küçük bir oda için televizyon arıyorsanız, izleyeceğiniz mesafeyi ölçmeli ve buna en uygun ekran boyutunu belirlemelisiniz. 2 metre mesafe için kaç inç TV seçmeli örneğiyle konuyu açalım:

Koltuk mesafenize göre TV ekran boyutu belirlemek için; televizyonu koyacağınız alandan koltuğunuza kadar olan mesafeyi ölçün, çıkan rakamı 2’ye bölün. Örneğin TV ünitenizden koltuğunuza kadar olan mesafe 200 cm olsun. Bu mesafeyi 2’ye böldüğünüzde 100 cm yapar. 100 cm ise yaklaşık 40 inç demektir. Aynı işlemi 4 metre mesafe için kaç inç TV, 5 metre mesafe için kaç inç TV, 3 metre mesafeden kaç ekran TV gibi aramalarınız için de yapabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
Televizyon alırken doğru izleme mesafesi ne olmalıdır?

Televizyon alırken doğru TV izleme mesafesine göre ekran boyutu seçilmelidir. Küçük bir odaya konacak büyük ekran TV ya da tam tersi büyük bir odada kullanılan küçük ekran bir TV hem seyir kalitesini olumsuz etkiler hem de gözlerin yorulmasına sebep olur.

Eğer yeni bir TV alacaksanız, TV üniteniz ve koltuğunuz arasındaki mesafeyi ölçerek, seçeceğiniz TV’nin boyutunu buna göre belirlemenizde yarar var. Koltuk mesafenize göre TV ekran boyutu belirlemek için; televizyonu koyacağınız alandan koltuğunuza kadar olan mesafeyi ölçün, çıkan rakamı 2’ye bölün. Örneğin TV ünitenizden koltuğunuza kadar olan mesafe 200 cm olsun. Bu mesafeyi 2’ye böldüğünüzde 100 cm yapar. 100 cm ise yaklaşık 40 inç demektir.

Odaya göre TV boyutu hesaplama

Eğer evinizde var olan televizyonunuzu doğru konumlandırmak istiyorsanız; TV izleyebileceğiniz ideal mesafeyi bulmak için, televizyonunuzun cm cinsinden boyutunu 2 ya da 2,5 ile çarpmanız yeterlidir. Örneğin; 65 inç (165 cm) bir televizyonunuz varsa ideal izleme mesafeniz; 165×2= 330 cm olmalıdır. TV üniteniz ile koltuklarınız arasındaki mesafeyi bu ölçüye göre ayarlamanız TV izleme kalitenizi artıracaktır.

YUKARI KAYDIR