Okuma Süresi: 5 dakika

Android TV, Tizen ve Webos | Akıllı TV İşletim Sistemleri Nelerdir?

TV işletim sistemi, Android TV, Tizen TV ve WebOS TV yeni televizyon alma niyetinde olanların ya da teknoloji ile ilgilenenlerin sıkça duyduğu terimlerdendir. Peki, akıllı telefonlarda duymaya alıştığımız bu terimler televizyonda nasıl kullanılıyor? Ne işe yarıyor?

Öncelikle belirtmemiz gereken şu; akıllı televizyonlar da tıpkı telefonlar gibi bir işletim sistemine sahip cihazlardır. Tizen işletim sistemi sayesinde içeriklere çok daha hızlı erişilebilir. Günümüz teknolojisi; Netflix, Amazon Prime, Disney plus gibi akış hizmetlerinin artması, TV kanallarının yanı sıra farklı TV platformlarının kurulması televizyonlardan beklentiyi de değiştirdi. Televizyonlar artık yalnızca uydudan gelen standart kanalların izlendiği bir mecra değil. Tercihe göre film ve dizi seçilebilen, müzik dinlenebilen ve hatta oyun oynanabilen televizyonlar günlük hayatın en önemli parçalarından biri.

İşletim sistemleri de televizyonları akıllı hale getirerek, daha kolay, hızlı ve kullanışlı bir hale getiriyor.
Üretilen televizyonlarda pek çok farklı işletim sistemi kullanılabiliyor. Tizen OS, webOS, Android bu işletim sistemlerinden en bilinenleri.
Tek tek hepsini inceleyelim ve bakalım televizyon işletim sistemleri ne işe yarıyor!

Tizen OS İşletim Sistemi Nedir?

Tizen TV işletim sistemi akıllı telefonlardan tabletlere ve son dönemlerde de televizyonlara kadar oldukça geniş bir alanda kullanılan Linux tabanlı, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Samsung markası tarafından akıllı televizyonlar için de geliştirilen ve Samsung TV sistemi olarak bilinen Tizen OS TV işletim sistemi, Ekim 2022 itibariyle dünyanın sayılı TV üreticisi markaları tarafından da kullanılmaya başlandı.

Peki, Tizen akıllı televizyonların farkı ne? Tizen TV nedir? Tizen OS Nedir? Samsung Tizen işletim sistemi ne işe yarar? Türkiye’de söz konusu işletim sisteminin bulunabileceği marka ise Sunny ve Axen!

Tizen Nedir? I Tizen İşletim Sistemi (Tizen OS)

Samsung mühendisleri tarafından geliştirilen Tizen’nin açılımı; “Tizen Operating System”dir. Televizyonlarda, birinci sınıf kullanıcı deneyimi ve modern arayüz sunan Tizen OS akıllı TV işletim sistemi kolay kullanımı ve hızlı erişim avantajlarıyla günümüzün önemli işletim sistemlerinden biridir.

Tizen televizyonlarda kullanılan uygulama marketi Samsung App Storedur.  Sadece Tizen OS televizyonlarda bulunan, zengin içerikli bu uygulama marketi sayesinde en güncel platformları kolayca televizyonunuza indirebilir ve eğlencenin keyfini sürebilirsiniz.

Tamamı lisanslı ve orijinal uygulamaları otomatik olarak güncellenen Tizen OS TV modellerinin otomatik TKGS sistemi, HBB TV, Ekran paylaşımı (SmartView) gibi özellikleriyle televizyonunuzu kişiselleştirebilir, gerçek bir televizyon deneyimi yaşayabilirsiniz.

webOS TV Nedir? I WebOS İşletim Sistemi

LG firması tarafından sunulan Linux Kernel tabanlı bir işletim sistemi ise webOS’tur.

Diğer işletim sistemleri gibi piyasada ilk sürüldüğünde yalnızca akıllı telefonlar için kullanılan bu işletim sistemi de zamanla çeşitli revize ve güncellemelerden geçerek, bugün televizyonlar için de kullanılır hale gelmiştir.

Webos işletim sisteminin kullanıldığı televizyonlar webOS TV ismiyle anılır.

Özellikle sihirli kumandası ve sesli komut özelliği ile öne çıkan webOS TV modelleri; Disney plus, Netflix, Exxen, Amazon Prime Video, Youtube gibi pek çok uygulamaya kolay erişim imkanı sunar.

Smart özellikleriyle çok yönlü kullanım imkânı sunan Webos TV modelleri ile internete bağlanabilir, web sayfalarını gezebilir, dijital dünyayı istediğiniz gibi keşfedebilirsiniz. Televizyona indirilebilen sayısız uygulamayı kullanarak çeşitli film ve dizilere ulaşabilir, müzik dinleyebilir ve oyun oynayabilirsiniz.

webOS TV işletim sisteminde uygulamalar LG Content Store aracılığıyla indirilir.

Güçlendirilmiş yapay zekâ ve Türkçe akıllı ses asistanı ile oldukça kolay bir Smart TV (akıllı TV) deneyimi sunan webOS TV ile milyonlarca içeriği, en üstün ses ve görüntü kalitesiyle deneyimleyebilirsiniz.

Android TV Nedir? Android TV İşletim Sistemi

Android ise Google tarafından piyasaya sürülen bir diğer işletim sistemidir. Telefonların yanı sıra televizyon, tablet, akıllı saat ve hatta otomobil gibi pek çok teknolojik üründe kullanılan Android sistem günümüzün en bilinen işletim sistemidir.

Uygulama marketi Google Play olan Android TV işletim sistemine sahip modeller ile televizyonunuza indireceğiniz oyunları oynayabilir, dilediğiniz müzikleri dinleyebilir ve film izleyebilirsiniz. Android işletim sistemi de tıpkı diğer işletim sistemleri gibi; Youtube, Netflix, Exxen, Amazon Prime, Disney+, Digitürk Play, Blu TV, Tivibu Go gibi pek çok uygulamayı televizyonunuza indirmenize de olanak sağlar.

TV işletim sistemlerinin tamamında, akıllı özellikleri aktif edebilmek ve internet ortamının sınırsın içeriklerine erişmek için öncelikle televizyonunuzu internete bağlamanız gerekiyor.

Ardından kullanıcı mail adresi ve şifrenizle giriş yaparak hesap açmanız ve kurulumu tamamlamanızla akıllı televizyonunuzu dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Google Play aracılığıyla dilediğiniz application (APP) yani uygulamayı televizyonunuza indirebileceğiniz Android işletim sistemli televizyonlar ile televizyonunuzu dilediğiniz şekilde kişiselleştirebilirsiniz.

Her bir işletim sisteminin ara yüzü dolayısıyla yaşattığı kullanıcı deneyimi birbirinden farklıdır. Günümüzde marka, model, boyut gibi faktörlerin yanında işletim sistemi de televizyonun kalite ve fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Hızlı bir işletim sistemine sahip, stabil çalışan, yavaşlama-donma yapmayan televizyonlar artık daha sık tercih edilen modellerdir.

Hangi TV İşletim Sistemi Daha İyi?

Android TV, Tizen TV ve webOS TV arasındaki farklar nelerdir? Hangi işletim sistemi daha iyi? webOS mi Tizen mi? Android mi webOS mi gibi pek çok soru kullanıcılar tarafından merak ediliyor.

Temelde işletim sistemlerinin tümü televizyonunuzu akıllı, yani smart hale getirir. Yukarıda saydığımız işletim sistemlerinin her biri farklı sağlayıcılara aittir ve arayüz, tasarım, hız, uygulama desteği gibi özellikleri birbirinden farklılık gösterir. En iyi TV işletim sistemini seçebilmek ya da en iyi kullanıcı deneyimi sunan TV işletim sistemini bulabilmek kullanıcıların beklenti ve isteklerine göre farklılık gösterebilir.

webOs, Tizen ve Android işletim sistemine sahip televizyon modellerimizi inceleyerek beklenti ve ihtiyaçlarınıza en uygun akıllı televizyonu bulabilirsiniz.

YUKARI KAYDIR