Okuma Süresi: 3 dakika
Akıllı Robot Süpürgenize Bunları Yapmayın!

Robot süpürge kullanım hataları ile farkında olmadan ürününüzün ömrünü kısalttığınızı biliyor musunuz?

Robot süpürgeler günümüzün en sevilen teknolojilerinden biri. Evi süpüren aynı zamanda paspaslayan akıllı robotlar, temizliği kolaylaştırırken zamandan da tasarruf etmemizi sağlıyor.

Ancak bu akıllı teknolojiden beklenti bir hayli fazla olmasına rağmen henüz süpürgelerin de bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamak gerek. Su ve toz haznelerinin temizliği ve bakımı zamanında yapılan, doğru şekilde kullanılan ürünlerin ömrü şüphesiz daha uzun oluyor.

Robot süpürgeler hazneler, fırçalar, sensörler gibi birden fazla parçadan oluşur. Dolayısıyla her birinin temizliği ve bakımını özenle yapmak kullanım ömrünü uzatan en önemli etkendir.

Toz Haznesi Temizliği ve Bakımı

Toz haznesinin temizliği ve bakımının düzgün yapılmaması robot süpürge kullanım hataları arasında en önemli konu.

Toz haznesi süpürgenin yerden topladığı tüm toz ve çöplerin vakumlanarak depolandığı yerdir. Akıllı robot süpürge modelleri her yere kolay erişim sağlanabilmesi nedeniyle klasik elektrikli süpürgelere oranla çok daha küçük tasarıma sahiptir. Dolayısıyla tüm parçaları da bu minimal tasarıma göre üretilmiştir.

Bu sebeple toz haznesinin her kullanımdan sonra mutlaka boşaltılması gerekir. Toz haznesi dolu bir süpürgenin emiş gücü ve performansı düşecek, enerji tüketimi ise artacaktır. Bu da şarjının çok daha kısa sürede bitmesine neden olacaktır.

Robot Süpürgelerin Bakımı ve Temizliği
Su Haznesi ve Mop Temizliği-Bakımı

Robot süpürge kullanım hataları arasında yer alan konulardan biri de su haznesi ve mop temizliği ile bakımının doğru yapılmamasıdır.

Mop yani paspas kısmı akıllı robot süpürge modellerinin pek çoğunda bulunan bir aparattır. Süpürmeyle eş zamanlı olarak yüzeylerin paspaslanması işlemi de böylece gerçekleştirilir.

Akıllı süpürge kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de su haznesi temizliği ve bakımıdır. Robot süpürge kullanımında en sık yapılan hatalardan biri daha iyi temizleyeceği düşüncesi ile su haznesine deterjan veya kimyasal madde konulmasıdır. Su haznesine herhangi bir deterjan, sirke veya kimyasal madde kesinlikle koymamanız gerekir.

Cihaza konulan ya da yere dökülen kimyasal maddeler pompa motorlarını bozabilir ve hortumları tıkayabilir. Cihazınızın zarar görmemesi için Mop (silme) özelliğini kullanırken cihazın su haznesine sadece temiz su doldurmanız gerekir.

En sık yapılan robot süpürge kullanım hatalarından biri de akıllı robot süpürgenin gezeceği alana/yere deterjan dökülmesidir. Süpürgenin gezeceği alana deterjan dökmek en az içine dökmek kadar zararlıdır. Çünkü bu şekilde de kimyasal maddeler cihazın içine ulaşabilir.

Su haznesi ile ilgili en sık karşılaşılan problemlerden biri su haznesinin güzel kapatılamaması dolayısıyla yerlerin aşırı ıslanması ve kimi zaman makinenin dahi bozulmasıdır. Su haznesine suyu koyduktan sonra kapağın iyi kapandığına emin olun. Aksi halde robotun içine su kaçabilir.

Fırça Temizliği ve Bakımı

Fırçalar temizliğin en önemli aşamasını gerçekleştiren parçalardır. Fırçanın her daim temiz olması temizliğin kalitesini de artırır.

Evcil hayvan tüyleri, saç, ip gibi olası çöpleri fırçaya dolanır. Eğer temizlenmezse fırça işlevselliğini kaybeder ve verimli bir temizlik yapılamaz. Bu nedenle ana ve yan fırçaların düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Temizleme işlemini cihazla birlikte verilen temizleme aparatı ile yapabilirsiniz. Aparatın fırça kısmıyla tozları, kesici kısmıyla ise fırçaya dolanan saç ve kılları keserek temizleyebilirsiniz.

YUKARI KAYDIR