Okuma Süresi: 7 dakika
Robotlar Dünyayı Fethedecek!

Bu cümleyi ne çok duyduk ne çok konuştuk değil mi? Robotlar henüz dünyayı fethedemese de gönlümüzü fethetti. Özellikle Akıllı Robot Süpürge modelleri!

Teknolojinin her gün gelişmesiyle beraber pek çok evde yerini almaya başlayan robot süpürgeler, ev temizliğinde önemli bir yer tutan evi süpürüp silme işlemini devraldı.

Son 20 yılda ivmelenen akıllı süpürge teknolojisi her geçen gün yenilenerek evlerde yerini alıyor. Elbette 20 yıl önce bugünkü gibi akıllı süpürgelerden bahsetmek mümkün değildi. Günümüzde ise akıllı süpürge robotları, temel olarak belirli bir algoritmaya dayalı olarak insan etkileşimiyle koordineli çalışıyor. Kendisine belirlenen alanları süpürüyor ve hatta siliyor.

Peki, akıllı süpürge robotları nasıl çalışır? İşte cevabı ve daha fazlası…

Akıllı Süpürge Robotları Nasıl Çalışır?

Akıllı süpürge modelleri görsel konum özellikleriyle evde temizlenecek olan her yeri teyit eder, bataryasının şarj edilmesi gerektiğinde otomatik olarak kendi şarj ünitesine gider ve bataryası dolduktan sonra temizlemeye devam eder. Bu cihazların ortalama 2 saatlik batarya ömrü olur. Toz toplama haznesinin dolu olduğunu size uygulama aracılığıyla haber verir.

Sert zeminlerinizdeki ve halılarınızın üzerindeki temizlenmesi gereken kiri ve tozu çekmesi gerektiğinde bu akıllı cihazlar klasik elektrikli süpürgeler ile aynı tarzda çalışırlar.

Zemin üzerinden temizlenen kir, rutin olarak toz haznesine gitmeden önce makine tarafından bir filtreden geçer. Bazı modellerin klasik süpürgelerdeki gibi el ile boşaltılması gerekirken, diğerleri toz haznesinin içindekileri otomatik olarak ünitesinde var olan daha büyük boyutlu bir çöpe atar ve böylece daha geniş bir alanı temizleyebilir.

Bu teknoloji harikası cihazların geneli daire şeklindedir. Bu şekilde üretildiğinden mütevellit odanın ve süpürgeliklerin kenarlarında toplanmış olan kalıntılar ve tozların da temizlenmesini sağlamak için süpürgenin etrafını saran birden çok ek küçük fırça bulunur.

Kızılötesi ışınlar, temizlenecek olan odanın şeklini ve boyutunu taramak için kullanılır. Bu özelliği olmayan akıllı süpürgelerde ise sadece sınırlı bir mekânı temizlemesini sağlamak için zemine birtakım engeller koymanız gerekir. Sensörlerin bir diğer kullanım amacı sert zemin veya halı gibi farklı yüksekliğe sahip odalar arasında hareket ettiğinde aktif olurlar. Böylece zeminden halıya çıkmaları gerektiğini algılayıp herhangi bir şekilde sıkışma olmadan çalışmaya devam eder.

Robot Süpürgelerin Özellikleri Nelerdir?

Robot süpürgelerin özelliklerini biraz daha detaylı inceleyelim:

Haritalama robot süpürgenin en favori özelliğidir. Haritalama robot süpürgede şöyle çalışır: Akıllı robot süpürgeler, ilk olarak temizlenecek olan evin her köşesini tarayarak nokta atışı bir koordinat çıkarır. Bu sayede evinizi çok daha hızlı ve titiz şekilde temizler ve temizliğe engel olabilecek cisimleri kayıt altına alır.

Islak Temizlik Modu: Bazı modellerde mevcut olan temizleme moduna ek olarak silme fonksiyonu da bulunur.

Uzaktan Kontrol: Uzaktan kontrol özelliğine sahip olan robot süpürgelerde, akıllı cihazlarınıza indirebileceğiniz mobil uygulama aracılığıyla akıllı süpürgeyi kontrol edebilir ve temizlenmesini istediğiniz alanları seçebilirsiniz.

Batarya Ünitesine Dönüş: Cihaz bu özelliği kullanarak bataryası bitmeye yakın cihaz alarm verir ve kendiliğinden şarj istasyonuna dönerek bataryasını doldurmaya başlar. Eğer temizlik tamamen bitmediyse robot süpürge kendini şarj ettikten sonra işleme devam eder.

Uygulamadan Sanal Duvar Engeli Oluşturma: Bu akıllı cihazlarda bulunan bir diğer önemli özelliklerden birisi ise sanal duvar oluşturma alternatifidir. Robot süpürgenizin temizlemesini istemediğiniz alanları mobil uygulamada belirtip bu alanların temizlenmemesini mümkün hale getirebilirsiniz.

Zaman Ayarlayıcı: Bu özelliğin artısı, evde olmasanız bile cihazınızı istediğiniz zaman aktif hale getirip çalıştırabilirsiniz.

Robot süpürge haritalama özelliği sayesinde mobil uygulamadan cihazı takip: Kullanmakta olduğunuz cihazınızın akıllı telefon uygulaması sayesinde süpürgenin şu anda hangi odanızı temizlediğini görebilirsiniz.

Kir Tespiti Sensörü: Bu sensor özelliği eski tip akıllı robot süpürgelerde pek var olmayan özelliklerden birisidir. Piyasada mevcut olan yeni tip modellerde karşımıza çıkan kir sensoru sayesinde, robot baştan savma bir temizlik yerine kir bulunan her alanı tespit ederek çok daha tatmin edici bir temizlik yapar.

Akıllı Robot Süpürge Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Zemine Uygunluk: Satın aldığınız robot süpürgenin, kullanacağınız alanın zeminine uygun olmalıdır. Çünkü bu akıllı cihazlar genel olarak parke, mermer, seramik ve lamine gibi yumuşak olmayan zeminler için uygunken halı tipi zeminleri temizlemede zorlanır.

Engel Aşma: Robot süpürgenin engel aşma mesafesini öğrendikten sonra satın almayı tercih etmek siz kullanıcılar için çok daha yararlı olacaktır. Bu cihazlar, evinizde bulunan eşyaların altlarına kolaylıkla girip köşe bucak temizlik sağlayabilmesi için eşyalarınızın cihazdan daha yüksek olması gerekiyor. Bu sebepten ötürü almak istediğiniz robot süpürgenin yüksekliği evinizdeki eşyaların ayak mesafesinden daha düşük olmalıdır.

Sensor Sayısı: Birden fazla sensor sahip robot süpürgeleri tercih etmeniz, rahat temizlik açısından daha iyi sonuçlar verecektir. Çok sensoru bulunan cihazlar, mobilyalarınıza çok daha az yaklaşır ve temizliği daha kapsamlı yapar. Böylece hem akıllı robot süpürgeniz hem de mobilyalarınız çarpma ihtimalinden korunmuş olur.

LDS Haritalama: Aynı zamanda Laser (LDS) haritalama sistemi mevcut olan cihazlar her zaman daha konforlu ve pratiktir. Çünkü evinizin her köşesini en detaylı şekilde tarayan sensor eşyalarınızın kat be kat daha fazla çarpmalardan korur.

Silme ve süpürme: Bu robot süpürgelerin bazılarında silme ve süpürme işlemi mevcut olup aynı anda iki işlemi yaparken bazı modeller yalnızca süpürme işlemi yapar. Bu sebeple akıllı bir robot süpürge almaya karar verdiğiniz zaman hangi işlemleri yapmasını istediğiniz modellere uygun bir cihazda karar kılmanız tavsiye edilir. Eğer iki işlemi de aynı anda yapabilen bir cihaza karar verdiyseniz ıslak temizlik özelliği bulunan bir robot süpürge almanız sizin için büyük artı olacaktır.

Uzaktan Kontrol: Robot süpürgenizi evde olmadığınız zaman çalıştırmak ve uzaktan yönlendirmek istediğiniz durumlarda Wi-Fi özelliği bulunan akıllı robot süpürge çeşitlerini tercih etmeniz büyük kolaylık sağlayacaktır. Eviniz küçük ise batarya ömrü sizin için pek de sorun teşkil eden bir durum olmaz. Bu sayede uzun pil ömrü vadeden modeller yerine bütçenizi yormayacak orta modeller tercih listenizde bulunabilir.

Kendini Şarj Etme: Laser (LDS) haritalama teknolojisi ile akıllı robot süpürgeniz kendi şarj ünitesini kolaylıkla bulacaktır. Bu sizin için ekonomik açıdan artı olacaktır.

Ses Seviyesi: Eğer yüksek ses sizi rahatsız ediyorsa ses seviyesi daha az olan modelleri seçmeniz sizin için bu açıdan daha makul olacaktır.

Filtre: Çekim gücü yüksek olan modeller arasından seçim yapmaya dikkat ederseniz akıllı süpürgenizin temizliğinden daha çok tatmin olursunuz. HEPA (Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı) filtresi olan cihazları tercih etmeye özen göstermeniz çok daha sağlıklı olacaktır. Bu filtreler, havada bulunan toz partiküllerini içine çeker. Havada asılı olan bu partiküllerin sizin sağlığınıza ve çevreye zarar vermemesi adına ve verdiği zararın en az boyutta olması için HEPA filtreli modelleri tercih etmek çok daha iyi olacaktır.

Yeni Kahramanınızla Tanışın!

Temizliğin yeni kahramanları Sunny Hero ailesi ve Sunny Hero Power + robot süpürgeler evinizin alçak ve ulaşılmaz köşelerine bile ulaşarak kolay ve kusursuz bir temizlik yapar. Sunny Hero uygulaması sayesinde telefonunuzdan kontrol sağlayabilirsiniz. Akıllı ve bölgesel temizlik gibi birçok şeyi yine uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Sunny Hero çift fırçalı robot süpürge 2 adet yan ve 1 adet çarpıcı fırçası sayesinde çok fonksiyonlu temizlik deneyimi sağlar. Yüksek emiş gücüne sahip Sunny çift fırçalı robot süpürgeler 2 cm’ye kadar olan tüm engelleri aşarak neredeyse hiçbir engele takılmadan evinizi temizler. Ayrıca Sunny toz hazneli robot süpürgeler iki işlemi aynı anda yapmayı başarır. Hem süpürme hem de silme işlemini bir arada yapar. Sunny Hero Power + toz hazneli robot süpürgeler Türkçe sesli bilgilendirme özelliği ile tüm komutlarınız rahatlıkla anlayabilir.

Sunny Robot Süpürgeler hakkında detaylı bilgiyi Sunny teknoloji danışmanlarımızdan talep edebilirsiniz.

Bu teknoloji senin için!

YUKARI KAYDIR