Tablet, son birkaç yıldır 7’den 70’e herkesin elinde görmeye başladığımız mobil bir bilgisayar türüdür. Genel olarak ince tasarlanan yapıları ve geniş ekranları ile şık tasarımlarının yanında oldukça kolay kullanım imkânı sunan tabletler, pek çok insanın günlük hayatta yanından ayırmadığı en teknolojik ürünlerden biridir.

Devamını Oku

Tablet bilgisayar çeşitlerinin bu denli ilgi görmesinden sonra pek çok bilgisayar, TV ve hatta telefon markası tablet üretimine geçti. Dolayısıyla tablet modelleri arasında her gün bir yenisi daha yerini aldı.

Tablet Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tablet çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi verebilmek adına; boyut, ağırlık, pil ömrü, çözünürlük gibi tüm başlıklara ayrı ayrı değinmek gerekiyor. İş için ya da çocuk için hangi bilgisayarı almalıyım? En iyi tablet modeli nedir? Gibi sorular kafanıza takılıyorsa aşağıdaki maddeleri incelemek kararınızda etkili olacaktır.

Boyut: Tablet modelleri 7 inç ile neredeyse 17 inç arasında değişiklik gösteriyor. Ekran genişliği TV, sinema izlemek ya da oyun oynamak için oldukça keyiflidir. Ancak tableti uzun süre elinizde taşıyacaksanız boyutunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Süreç uzadıkça tableti elde tutmak yorucu olmaya başlayabilir.

Ağırlık: Tablet ağırlıkları da ürünü seçerken dikkat edilecek bir başka önemli etkendir. Çok seyahat ediyor, işinizi tabletinizden de yürütüyor ve tabletinizi yanınızdan ayırmıyorsanız boyut ve ağırlığı mutlaka değerlendirin. Şu durumda seçtiğiniz ürün ne kadar hafif olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Çözünürlük: Çözünürlük tıpkı TV ve bilgisayarlarda olduğu gibi tablet çeşitleri söz konusu olduğunda da önemlidir. Çözünürlük değerleri en düşük 1280×720 iken en yüksel çözünürlük 1752×2800’lere kadar çıkabiliyor. Dolayısıyla burada da ihtiyacı doğru belirlemek gerekiyor. Eğer film ve dizi izlemek ya da oyun oynamak için tablet bilgisayar edinecekseniz çözünürlüğünün yüksek olması yararlı olacaktır. Düşük çözünürlüklü ürünler ise mobil haldeyken işleri hızlıca çözmek için yeterli olacaktır.

İşletim Sistemi: Bilgisayar tablet modellerinde kullanılan İOS, Android, Windows gibi pek çok işletim sistemi seçeneği mevcut. Her işletim sistemi çalışma prensibi olarak farklılık gösteriyor.

  • İOS İşletim Sistemi: Apple tarafından üretilen İOS işletim sistemi İPad modellerinde kullanılıyor.
  • Android İşletim Sistemi: Google tarafından geliştirilen android işletim sistemi tabletlerden en sık kullanılan işletim sistemlerinden biridir.
  • Windows İşletim Sistemi: Microsoft tarafından sunulan işletim sistemi ise Windows ismi ile biliniyor.

Bu üç farklı isme ait işletim sistemleri esasında neredeyse birbiri ile aynı özellikler sunuyor. Tercihi etkileyen ise genellikle kişilerin alışkanlıkları oluyor.

Pil Ömrü: Seçilecek ürünün pil ömrü de tercihi etkileyen önemli bir detaydır. Eğer tabletinizi iş için ya da gün içinde aktif olarak kullanacaksanız uzun pil ömrüne sahip ürünleri seçmeniz yararlı olacaktır. Uzun pil oyun oynamak için kullanılacak ürünlerde de önemlidir. Ancak çocuklar için bir ürün bakıyorsanız ya da günün birkaç saati dizi-film vs. izlemek için kullanacaksanız pil ömrünü ikinci plana atabilirsiniz.

Depolama Alanı: Tabletler bir nevi mini bilgisayarlardır. Bu nedenle bir bilgisayar kadar geniş bir depolama alanına sahip olamayacağınızı göz önünde bulundurmanız gerek. Depolama alanı arttıkça fiyatta doğru orantılı olarak artacaktır.

Tabletlerin Ekran Özellikleri Nelerdir?

Tablet modellerinde farklı ekran teknolojileri kullanılır. AMOLED, Süper AMOLED, OLED, TOLED, LCD, IPS teknolojileri bunlardan bazılarıdır.

AMOLED: Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode yani “aktif matrisli organik LED” anlamına gelen AMODEL ekranların teknolojisi uzun pil ömrü ile biliniyor. Bu teknolojide ekrandaki tüm pikseller, birbirinden bağımsız şekilde aydınlatılıyor. Böylece arka aydınlatmasına ihtiyaç kalmıyor. Dolayısıyla hem pil tüketim düzeyi azalıyor hem de daha ince ekranlar tasarlanabiliyor. Dolayısıyla tabletler en çok kullanılan ekran aydınlatmalarından biri Amoled ekranlardır.

Tablet İşlemcileri Nelerdir?

Tablet seçiminde bir diğer önemli etken ise kullanılan işlemcilerdir. Tabletlerde Qualcomm, Exynos, MediaTek ve İntel gibi pek çok farklı işletim sistemi kullanılır.

İşlemcinin yanında tablet modellerinde 16 GB, 32 GB, 64 GB, 512 GB, 1 TB saklama alanına sahip modeller de bulunabiliyor.

Tablet Çeşitleri Nelerdir?

Tablet çeşitleri genellikle telefonlardan biraz daha büyük, dizüstü bilgisayarlardan ise daha küçük ebatlarda tasarlanırlar. Ürünün bu denli ilgi görmesi farklı ihtiyaç ve beklentilere uygun ürün çeşitliliğinin doğmasına da neden oldu. Grafik tabletler, klavyeli 2’si bir arada tabletler, melez tabletler bu modellerden bazılarıdır.

Dizüstü bilgisayar olarak da kullanılabilen 2’si 1 arada tabletlerde klavye ve 360 derece dönebilen menteşeler bulunur. Böylece hem bilgisayar hem de tablet olarak kullanılabilirler. Melez tabletlerde ise ekranlar ayrılabilir niteliktedir. Dolayısıyla ekranı ayırarak yalnızca tablet olarak kullanabilirsiniz.

En çok tercih edilen modellerden biri de grafik tablet modelleridir. Çizim alanı, defter gibi düşünülebilecek bu ürünler genellikle grafik tasarımcılar, mimarlar veya çizim yapan sanatçılar tarafından tercih edilir. Bu ürün çeşidinde kalem kullanarak dijital çizimler yapılabilir.

Tablet Özellikleri

Gelelim tablet ne işe yarar sorusuna. Oldukça işlevsel tasarlanan bu ürünlerde klavye, kalem gibi çeşitli aksesuarlar kullanılabilir. Bilgisayar ya da akıllı telefonlarla yapılan; mesaj gönderme, fotoğraf çekme, video izleme veya kaydetme, e-posta kontrolü ya da web sitelerinde gezinme gibi neredeyse tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Tablet Renkleri

Tablet renkleri yani ürünün çerçevesi ve arka kısmı genellikle siyah tasarlanır. Ancak piyasada beyaz, gri ya da renkli ürünler bulmak da mümkün.

Tablet Fiyatları

Tablet bilgisayarlar işletim sistemi, ekran boyutu ve özellikleri gibi pek çok donanımsal farklılık gösterir. Fiyatı belirleyen en önemli etkenler de bunlardır.

Binlerce çeşit içinde değerlendirme yaparken tüm bu özelliklerin tek tek değerlendirilmesi ve ihtiyaçların doğru belirlenmesi oldukça önemlidir.

Sunny ürün yelpazesinde her ihtiyaca uygun birbirinden farklı TV seçeneğinin yanında tablet seçenekleri de bulunuyor.

Eğlenceli oyunlar, ders saatleri ve hatta işlerinizi yürütmek için ihtiyacınız olan tablet modelleri Sunny’de. Tıkla aradığın ürünü bul!

2 Sonuç gösteriliyor