Smart TV, bir diğer adıyla akıllı TV olarak bildiğimiz televizyon modelleridir. Akıllı televizyonlar; internete bağlanma, istediğiniz dizi veya filmi izleme, akıllı telefondan görüntü aktarımı yapma, oyun oynama gibi pek çok imkân sunar.
Peki, bir televizyonun akıllı TV olduğu nasıl anlaşılır? Smart Televizyon ne demek? Smart Televizyon özellikleri ve fiyatları nasıl?

Smart TV Ne Demek?

En merak edilen soruların başında, akıllı TV nedir? Ne işe yarar? Soruları geliyor. Smart İngilizcede “akıllı” anlamına gelir. Yani günümüzde üretilen akıllı TV’lerin tümü Smart Televizyon ismi ile biliniyor. Bu televizyonlarda yalnızca standart kanallar yok. İnternete bağlanabilir, telefonunuzun ekranını TV’ye yansıtabilir ve dilediğiniz içeriğe kolaylıkla ulaşarak, TV deneyiminizi kişiselleştirebilirsiniz.

Devamını Oku

Akıllı TV’de neler var?

Peki, televizyon nasıl kişiselleştirilir? Akıllı televizyonlarda neler var? akıllı TV özelliği ne işe yarar?
Akıllı yani smart özelliğine sahip bir televizyonun en önemli özelliği internete bağlanabilmesidir. Böylece standart kanalların yanı sıra uçsuz bucaksız bir dünyanın da kapısı aralanır. İnternete bağladığınız akıllı TV ile dilediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Yani yayın akışını, ne izleyeceğinizi kendiniz belirlersiniz.
Akıllı TV hünerleri yalnızca istediğinizi izletmekle sınırlı değil. Facebook, twitter ve instagram gibi Sosyal medya hesaplarına da televizyonunuz vasıtasıyla ulaşabilir, oyun oynayabilir ve dilediğiniz müziği dinleyebilirsiniz.

Smart Televizyon (TV) Arayüzleri Nelerdir?

Arayüz kullanıcıların televizyona komut verebilmesini sağlayan menüdür. Smart televizyon üreten firmalar birbirinden farklı işletim sistemleri kullanırlar. Dolayısıyla her işletim sisteminin arayüzü de farklılık gösterir.
Bazı arayüzlerde menü alt kısımda kalın bir bant şeklinde çıkarken bazılarında sağda veya solda çıkabilir. Bu tamamen işletim sistemindeki tasarıma, sürüme bağlıdır.
Smart Televizyon seçerken arayüzün kullanılabilirliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı işletim sistemi arayüzlerinde menü açıldığı zaman uygulamalar arası gezinirken yayın durur. İzlenen dizi, film ya da dinlenen müziğe ara verilmiş olur. Menüde gezinirken yayının durmasını istemeyenleri de düşünen firmalar yeni işletim sistemlerini güncelledi. Yani bazı modellerde menüde gezinirken televizyonunuzu izlemeye devam edebilirsiniz.

Smart TV nasıl kullanılır?

Gelelim akıllı teknoloji ile alakalı bir başka soruya. Televizyona internet nasıl bağlanır? “Smart TV Nasıl Çalışır?”
Öncelikle bir TV smart özellikle olsa bile bu özellikleri kullanabilmek için ihtiyacınız olan en önemli şey internet bağlantısıdır. Akıllı TV’nizi kullanabilmeniz için ilk olarak internete bağlamanız gerekir.
Smart Televizyonlar kablolu veya kablosuz internete nasıl bağlanır bir bakalım!

Smart TV internete kablo ile nasıl bağlanır?

Televizyonların modeme bağlanabilmesi için Cat6 diye tabir edilen kabloya ihtiyaç duyulur. Bunu herhangi bir elektronikçiden temin edebilirsiniz. İki uçlu kablonun bir ucunu modeme diğer ucunu ise TV’ye takmak suretiyle internet bağlantınızı kurabilirsiniz.

Smart Televizyon internete kablosuz nasıl bağlanır?

Akıllı TV modelleri kablosuz şekilde internete bağlanabilir. Bunun için menü-ayarlar kısmından kablosuz bağlantı ayarlarına gitmeniz ve kablosuz ağları listeleyerek, kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanız yeterlidir.
İnternet bağlantısı tamamlandıktan sonra akıllı televizyonunuzu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz çeşitli uygulamaların bulunduğu marketler aracılığı ile televizyonunuza uygulama indirin, dilerseniz dizi veya film izleyin dilerseniz de müzik dinleyin. Netflix, Youtube, Disney+, Amazon Prime, Exxen gibi pek çok uygulamaya televizyonunuzdan ulaşabilirsiniz.

Smart TV Fiyatları

Söz konusu akıllı TV olunca merak edilen konulardan biri de: Smart TV ne kadar?
Smart televizyonların fiyatı konusunda belirleyici pek çok etken vardır. Marka, model gibi etkenlerin yanında çerçeve, ayak, ekran boyutu, kullanılan işletim sistemi gibi pek çok özellik fiyat konusunda belirleyici olmaktadır.
En kaliteli teknolojik ürünleri uygun fiyatlarla sunan Sunny, ürün yelpazesinde Android TV, WebOS TV ve Tizen TV işletim sistemlerine sahip farklı TV modelleri bulunuyor. İhtiyacınıza en uygun ürünü belirlemek ve uygun fiyatlarla televizyon sahibi olmak için televizyon kategorimizi inceleyebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Smart TV mi Android TV mi?

Akıllı televizyonlar söz konusu olduğunda en merak edilen konulardan biri “Smart TV ile Android TV arasındaki fark nedir?”
Android TV google tabanlı bir işletim sistemidir. Smart televizyon ise herhangi bir işletim sistemine sahip, akıllı TV modellerinin tamamına verilen isimdir.
Yani android TV aynı zamanda bir smart televizyondur. Tizen ya da webOS gibi farklı işletim sistemine sahip TV modelleri de mevcuttur.

Smart TV ücretsiz mi?

Smart televizyon internete bağlanabilen, akıllı televizyonlara verilen isimdir. İnternet bağlantısı ile farklı uygulamalara ulaşabilir ve televizyonunuza indirebilirsiniz. Dolayısıyla smart televizyonun bir özelliğidir ve TV’yi alırken bu özelliğin belirlediği fiyat ödenir.
Sonrasında kullanılacak uygulamalar için ücret konusuna gelirsek; uygulama marketlerinde bulunan ücretli ve ücretsiz yüzlerce uygulama seçeneği mevcuttur. Netflix ya da Disney plus gibi uygulamaları internet vasıtasıyla televizyonunuza indirebilirsiniz. Ancak bunları kullanabilmeniz yani içerikleri izleyebilmeniz için uygulamaya üye olmanız gerekir. Bu üyelikler ise aylık belirli bir ücret karşılığında sağlanır. Yani aslında smart televizyonlar değil, bu TV modellerinde kullanılan uygulamaların bazıları ücretlidir.

Smart Televizyon özelliği nedir?

Smart televizyon, akıllı televizyon demektir. Akıllı TV modelleri ile internetin sınırsız içeriğine televizyonunuzdan kolayca ulaşabilirsiniz. Dilediğiniz film, dizi ya da müziği açabilir, internette gezinebilirsiniz.

Smart LED TV ne demek

Önce LED TV Nedir? Sorusuna yanıt vermek gerek. LED TV modellerinde, floresan lambalar yerine LED aydınlatma kullanılır. Işık yayan diyot anlamına gelen LED ekran TV modelleri tasarruflu enerji kullanımı sağlar.
Bu ekrana sahip aynı zamanda da smart özellikli televizyonlar ise smart LED TV olarak bilinir.

Android TV ne demek?

Google tabanlı android işletim sistemi ile üretilen akıllı TV modelleri android akıllı TV olarak bilinir.

Akıllı TV internetsiz çalışır mı?

Elbette çalışır ancak “akıllı” olma özelliği internetle doğrudan bağlantılıdır. Eğer televizyonunuzda internet bağlantısı yoksa ekran yansıtmayı ancak kablolu bağlantı ile sağlayabilirsiniz. Film, dizi izlemek ya da müzik dinlemek gibi işlemler içinse yalnızca uydudan yayın yapan sabit TV kanallarını izleyebilirsiniz. Youtube ya da Spotify gibi uygulamalara giriş yapamazsınız.

Seçiminizle eşleşen ürün bulunamadı.