sadsad x
asdasd

İhracatını katladı zor dönemde ek istihdam sağladı

16 Ocak 2019
İhracatını katladı zor dönemde ek istihdam sağladı
Sunny Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atmaca, bugüne kadar hiçbir krizde mevcut çalışanlarıyla yollarını ayırmadıklarını  "İhracata yönelik yaptığımız çalışmalar sonrası personel çıkarmak bir yana, yeni alımlarla istihdam sağladık. Bu dönemde aramıza yeni katılan kişi sayısı 300’ü geçti." şeklinde belirtti.

Atmaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamamı yerli sermaye ile kurulan Türk tüketici elektroniği şirketi Sunny'nin Esenyurt'taki fabrikasında televizyon başta olmak üzere uydu alıcıları, küçük ev aletleri ve elektrikli mutfak aletleri gibi ürünler ürettiğini aktardı.

Yılda milyonlarca adet üretim yaptıklarını dile getiren Atmaca, bu üretimin yüzde 70'inin televizyon olduğunu belirtirken şirket bünyesinde kurdukları Ar-Ge merkezi ile 8K televizyonları Türkiye'de yerli olarak üretir duruma geldiklerini de anlattı.

Atmaca, TV üretimlerinde kalite ve inovasyonun yanı sıra yerliliğe de önem verdiklerinin altını çizerek, Ar-Ge merkezlerindeki mühendislerle teknolojiyi en güncel hali ile ürünlere yansıtmayı ve tüketicilerine kusursuz görüntü deneyimini sunmayı hedeflediklerini bildirdi. Bu kapsamda 8K UHD TV ürünlerinin çalışmalarına son hızla devam ettiklerini dile getiren Atmaca, "Mükemmel görüntünün yanı sıra mükemmel ses kalitesi deneyimi için 22.2 kanal ses teknolojisi ile izleyici deneyimini gerçeğe bir adım daha yakınlaştırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Atmaca, üretimini gerçekleştirdikleri modüllü TV'lerin benzerlerinde olmayan bir özelliklerini bulunduğunu belirterek, "Bu uydu alıcısının içinde smart da var. TV aldığınızda yeni bir model çıktığında sadece bu aparatı değiştirmeniz yeterli oluyor. TV'yi değiştirmeye gerek kalmıyor. Şu küçük kutu ile TV'yi güncelleyebiliyorsunuz. Bu modülü dünyada ilk yapan biziz." ifadelerini kullandı.

- "35 ayrı yabancı markaya TV üretiyoruz"

Atmaca, TV üretiminde ciddi anlamda mesafe kat ederek kaliteye ulaştıklarını belirterek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Şu anda 78 ülkeye ihracatımız var. Avrupa pazarının tamamında faal durumdayız. Üretimi, yazılımı, tasarımı, kalıpları ve dahası hepsi bize ait TV'ler Avrupa'da boy gösteriyor.

Rusya'dan Almanya'ya kadar farklı ülkelerde ön plana çıkmış 35 ayrı markaya TV üretimi gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de Sunny dışında kendi bünyemizde birkaç markamız daha var. Ayrıca küresel anlamda marka haline gelmiş iki teknoloji devine TV üretiyoruz. Bu firmalar bizden aldıkları TV'lerin büyük kısmını Türkiye'de satıp kalan bölümünü de ihraç ediyorlar. Özellikle Güney Koreli teknoloji devinin Türkiye'de sattığı TV'lerin yüzde 70'inin üretimini biz gerçekleştiriyoruz."

- "İhracata öncelik verdik, personel çıkarmak yerine alım yapıyoruz"

Atmaca, şirketin, son döneme kadar üretiminin yüzde 15-20'sini ihraç ettiğini anımsatarak, genelde iç piyasaya üretim yaptıklarını, ancak son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası ihracata ağırlık verdiklerini söyledi.

"Dövizin ani hareketlenmesi ve piyasalarda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ihracata ağırlık verdik. Şu anda üretilen malların yüzde 65'i yurt dışına satılıyor." diyen atmaca, özellikle Avrupa ülkelerine ciddi TV ihraç ettiklerini bildirdi.
 
Atmaca, yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle işten çıkartmaların gündeme geldiği bu dönemde, bu öneriyi reddettiğini kaydederek şu ifadeleri kullandı:
 
"Bu öneriyi kesinlikle kabul etmedik. Evini geçindirmeye çalışan bir bireyin işten çıkarılması onun için çok kötü ve zor bir durum. Biz bugüne kadar hiçbir krizde çalışanlarımızı işten çıkarma yoluna gitmedik. Bütün ekibi toplayıp yola aynen devam edeceğimizi söyledim. Ekibimiz dünyanın her yerine yayıldı. İhracata yönelik yaptığımız çalışmalar sonrası personel çıkarmak bir yana, yeni alımlarla istihdam sağladık. Alım yaptığımız kişi sayısı 300’ü geçti. Bugün Atmaca Şirketler Grubu’nda 5 bin kişi, Sunny'de 2 binden fazla kişi çalışıyor." dedi.

- "Büyük ekranlı TV'lerle yurt dışı ağırlığımızı artıracağız"

Atmaca, kurdukları ekiplerin hummalı çalışmalar yaptıklarını belirterek, ihracat yaptıkları 78 ülke dışında yeni pazar arayışında olduklarını, özellikle Güney Amerika ülkelerine girmek istediklerini söyledi.

"İhracatımızı en az yüzde 50 artırmak istiyoruz." diyen Atmaca, 86 inç (250 ekran) büyüklüğünde devasa TV ürettiklerini, bu üretimin ihracatlarının artmasına katkı sağlayacağını bildirdi. Atmaca, Sunny mühendislerinin geliştirdiği Smart TV'ler bulunduğunu kaydederek, yakında ses komutu ile çalışan yerli TV'ler üreteceklerini bildirdi.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.